Powyborcze zamieszanie

Adam Stańczak, DM BOŚ
09-11-2016, 18:15

Środowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przyniosły sesję pod wieloma względami podobną do innych rozdań, w trakcie których rynek został poddany presji z rynków bazowych.

Nocne reakcje inwestorów na wynik wyborów prezydenckich w USA, których częścią było dwuprocentowe osłabienie dolara i kilkuprocentowe spadki kontraktów na indeksy amerykańskie i europejskie, nie zostawiły GPW dużego pola wyboru. Rynek przecenił się na otwarciu razem z innymi giełdami i siłą korelacji WIG20 oddał około 2 procent. Szybko jednak okazało się, iż strach na rynkach przerodził się w przekonanie, iż wynik wyborów w USA nie będzie miał większego znaczenia w bliskiej perspektywie, więc giełdy europejskie zaczęły odrabiać straty i po niespełna godzinie spadek WIG20 został zredukowany o połowę. Kolejne kilka godzin było prostym oczekiwaniem na głos Wall Street, której reakcja była niewiadomą. Amerykańskie pochodne wskazywały – między innymi swoim powrotem ze spadku po około 5 procent do spadku o 1 procent – iż nocna panika była przesadzona, ale Europa musiała czekać na faktyczne zachowanie rynków amerykańskich, a nie szacowane przez rynki pochodnych. Otwarcie i pierwsza godzina na Wall Street okazały się prostym przełożeniem zachowania rynków europejskich. Po spadku na starcie pojawiły się próby stabilizacji i to wystarczyło, by GPW i WIG20 mogły szukać poprawnego na tle porannego spadku zakończenia sesji. Bilansem jest wzrost WIG20 o 0,4 procent i zamknięcie na 1790 pkt. Bilansem technicznym jest przedłużenie zawieszania WIG20 w ponad miesięcznej konsolidacji, której północną granicą są okolice 1820 pkt., a południową rejon 1710 pkt. Z tej perspektywy patrząc reakcja na wynik wyborów w USA mieści się w zamieszaniu, jakiego doświadczała GPW z innymi rynkami w końcówce amerykańskiej kampanii wyborczej i pozostaje tylko cieszyć się, iż okres zmienności wywołanej niepewnością, co do wyniku wyborów dobiegł końca. Teraz na rynki powinny wrócić zainteresowanie gospodarką, spółkami, polityką banków centralnych i kondycją rynków w zwykle dobrej dla giełd końcówce roku.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Powyborcze zamieszanie