Pozabankowe finansowanie firm

Materiał partnera
opublikowano: 18-04-2017, 09:04
aktualizacja: 18-04-2017, 09:12

Jeśli firma radzi sobie dobrze na rynku, w końcu nadchodzi taki czas, gdy będzie chciała się rozwinąć, rozszerzyć działalność i pozyskać nowych klientów. Niestety, przeważnie na rozwój potrzebne są pieniądze. Gdzie znaleźć takie finansowanie zewnętrzne?

Według badań Deloitte z 2014 roku sektor MŚP to w Polsce to ponad 70 tys. firm, które wytwarzają niemal 18% polskiego PKB i zapewniają 40% miejsc pracy w naszym kraju. Wielu z właścicieli tych podmiotów gospodarczych na co dzień musi nie tylko walczyć o zachowanie płynności finansowej, ale również martwić się o pozyskiwanie środków na rozwój. Prowadzenie własnej firmy to nieustanne planowanie przepływów pieniężnych i zabezpieczanie środków na regulowanie zobowiązań. W wielu przypadkach przychodzi jednak czas, gdy przedsiębiorca chce rozwinąć swój biznes. Wtedy najczęściej pojawia się problem z finansowaniem.

Bank a finansowanie firmy

Najłatwiejsza sytuacja jest wtedy, gdy przedsiębiorca dysponuje własnym kapitałem, za pomocą którego może sfinansować nowe inwestycje w firmie. Niestety, nie każde przedsiębiorstwo, szczególnie małe, może pozwolić sobie na taki luksus i potrafi wypracować nadwyżkę, którą można wykorzystać na rozwój. Większość przedsiębiorców musi jednak szukać zewnętrznego finansowania. Wielu właścicieli małych firm zwraca się o pomoc do rodziny lub przyjaciół. Inni wybierają bank. Jednak sektor bankowy tak łatwo nie pożycza pieniędzy przedsiębiorcom. Aby uzyskać kredyt inwestycyjny, trzeba wykazać się atrakcyjnym biznesplanem, posiadać odpowiednie zabezpieczenie, przedstawić ogromną ilość dokumentów, potem uzbroić się w cierpliwość, a i tak nie ma gwarancji, że firma otrzyma kredyt. Nic dziwnego, że w tej sytuacji, jak wynika z danych NBP, prawie 42% firm z sektora MŚP nigdy nie ubiegało się o kredyt w banku. Jako główny powód takiego postępowania, przedsiębiorcy podają małą dostępność środków na rynku bankowym.

W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na sektor pozabankowy, a szczególnie na FinTech, który coraz częściej oferuje małym firmom bardzo korzystne rozwiązania finansowe.

Pożyczki w sektorze FinTech

FinTech to połączenie sektora finansowego (Fin) i technologicznego (Tech). Bankomaty, terminale i karty płatnicze, płatności telefonem itd. – to tylko niektóre rozwiązania FinTech, z jakich większość z nas korzysta na co dzień. Wraz z rozwojem internetu firmy FinTech weszły na zupełnie nowy poziom funkcjonowania.

 

- Rozwiązania FinTech wspierają skutecznie firmy udzielające pożyczek online. Dzięki temu przedsiębiorcy już nie muszą gromadzić stosu dokumentów, aby uzyskać finansowanie. Jednym z głównych zadań sektora FinTech jest ułatwienie funkcjonowania biznesu. Zamiast żądać dokumentów, pożyczkodawcy coraz częściej korzystają na przykład z live scoringu – mówi Dominik Ciula, Marketing Manager Aasa Polska.

Przykładem jest wspomniana już Aasa Polska, która korzysta z zaawansowanych rozwiązań FinTech, udzielając pożyczek dla firm. Skomplikowane algorytmy i oprogramowanie błyskawicznie zbiera informacje na temat pożyczkobiorców, jednocześnie oceniając ich zdolność kredytową. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą szybko pożyczyć nawet do 10 tys. zł. na maksymalnie 24 miesiące bez zabezpieczenia. Oferta jest skierowana przede wszystkim do najmniejszych firm, również jednoosobowych. Przedsiębiorcy, którzy jednak chcieliby pożyczyć nieco wyższe środki, mogą skorzystać z innego rozwiązania.

Finansowanie za pomocą funduszy mezzanine

Innym prężnie rozwijającym się sektorem finansującym inwestycje przedsiębiorców są także fundusze mezzanine. Co kryje się za tym określeniem? Chodzi o finansowanie dla przedsiębiorców, w którym pożyczkodawca partycypuje w ewentualnych zyskach płynących z inwestycji przedsiębiorstwa, jednocześnie zabezpieczając swoje interesy na aktywach pożyczkobiorcy (np. nieruchomości, grunty, maszyny itp.).

- Często przedsiębiorcy mają ciekawe pomysły biznesowe, ale brakuje im kapitału i wsparcia w ich realizacji. Nierzadko pozostawieni są sami sobie, poszukując partnerów biznesowych – zauważa Paulina Horabik z Monument Fund S.A. – Taka firma, jak nasza, trafia w potrzeby zarówno młodych przedsiębiorców, jak i przedsiębiorstw z długim stażem na rynku, zapewniając im finansowanie dzięki funduszom mezzaninym – podkreśla Horabik.

Firma Monument Fund S.A. jest dobrym przykładem źródła finansowania dla przedsiębiorców, które pomaga nie tylko zachować płynność finansową, ale przede wszystkim ułatwia rozwój i nowe inwestycje. O pieniądze z Monument Fund S.A. starają się zarówno bardzo małe, jak i duże firmy. W ten sposób można pozyskać elastyczne wsparcie krótkoterminowe. Pożyczkodawca nie skupia się tutaj na scoringu, oceniając pożyczkobiorcę, ale analizuje przede wszystkim plany inwestycyjne firmy, jej spodziewane przychody. Z takiego finansowania bardzo chętnie korzystają na przykład inwestorzy na rynku nieruchomości, deweloperzy, ale również biznesy sezonowe, które nie są mile widziane przez banki. Monument Fund S.A. chętnie wspiera finansowo także start-upy, franczyzobiorców i wolne zawody.

Przytoczone powyżej przykłady źródeł finansowania pokazują, że obecnie przedsiębiorcy wcale nie muszą być skazani na banki, poszukując wsparcia w inwestycjach. Z jednej strony błyskawiczny rozwój technologii w sektorze FinTech, a z drugiej – elastyczne podejście do potrzeb biznesu pokazują, że pieniądze można pożyczyć szybko, bez skomplikowanych formalności nawet na najbardziej śmiałe przedsięwzięcia.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pozabankowe finansowanie firm