Pożegnanie szybowych

Barbara Warpechowska
opublikowano: 21-07-2016, 22:00

Huta Miedzi Głogów 16 lipca 2016 r. wygasiła piece szybowe.

W ten sposób po 45 latach zakończyła się epoka pieców szybowych w KGHM Polska Miedź. Zastąpi je piec zawiesinowy. To najnowsza technologia. — To jakbyśmy się przesiedli z opla kadetta do najnowszego mercedesa. Względy ekonomiczne, jak i ekologiczne skłoniły nas do decyzji o zaprojektowaniu i wykonaniu nowej technologii. Mam nadzieję, że z sukcesem będzie biła jako drugie serce huty od października tego roku — mówi Piotr Walczak, wiceprezes ds. produkcji Huty Miedzi Głogów.

Uroczystości wygaszania pieca przyglądali się dziennikarze i pracownicy. Przy dźwięku syren alarmowych surówka przestała płynąć. — 17 lipca 1971 roku rozpalono pierwszy piec szybowy, a teraz wygaszamy ostatni. Dla wielu osób, które tutaj przyszły, to kawałek ich życia. Trudno się dziwić ich wzruszeniu — powiedział Zbigniew Gostyński, dyrektor ds. produkcji.

Od października produkcja w HM Głogów I będzie oparta na jednostadialnej technologii przetopu w piecu zawiesinowym, w którym bezpośrednio z wysuszonego koncentratu wytwarzana jest miedź blister. Technologia ta łączy trzy fazy: prażenie koncentratu, wytapianiekamienia miedziowego i konwertorowanie. Inwestycja w technologię pieca zawiesinowego jest podstawowym elementem realizowanego od 2010 r. programu modernizacji pirometalurgii.

Pozwoli na zwiększenie produkcji według najlepszych i optymalnych kosztowo technologii. Eliminuje też ryzyko skażenia środowiska. Technologia pieca zawiesinowego należy do najnowocześniejszych na świecie. Jej zastosowanie w Hucie Miedzi Głogów I postawi polskie hutnictwo w czołówce światowych producentów, gwarantując obniżenie kosztów przerobu, oraz stworzy możliwości większego odzysku cennych metali towarzyszących.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Pożegnanie szybowych