Pozew z żądaniem oddania przez Zuckerberga kontroli nad Facebookiem

opublikowano: 17-01-2020, 07:26

Facebook został pozwany przez czterech potencjalnych konkurentów, którzy oskarżają go o działania monopolistyczne. Żądają, aby sąd nakazał Markowi Zuckerbergowi oddanie kontroli nad największym na świecie serwisem społecznościowym.

Pozew w sądzie w San Francisco złożyły spółki Reveal Chat HoldCo, USA Technology and Management Services (Lenddol), Cir.cl oraz Beehive Biometric. Przekonują w nim, że jeśli Facebook nie zostanie zmuszony do sprzedaży WhatsApp i Instagrama, wówczas zintegruje je „konsolidując swoją moc rynkową na całym świecie, prawdopodobnie trwale wykluczając konkurencję w nadchodzących dekadach”.

Mark Zuckerberg
fot. Bloomberg

Pozywające spółki nazwały Facebooka „jednym z największych bezprawnych monopoli widzianych kiedykolwiek w Stanach Zjednoczonych”. Podkreślają, że celem ich pozwu jest „powstrzymanie najbardziej bezczelnego, umyślnego, antykonkurencyjnego spisku w tym pokoleniu”.  

Pozywające firmy twierdzą, że zmuszenie współtwórcy Facebooka, prezesa i największego akcjonariusza, Marka Zuckerberga, do oddania kontroli nad spółką jest konieczne, aby Facebook przestał zachowywać się antykonkurencyjnie.

- Nie ma odpowiedniego środka prawnego, aby zapobiec nieodwracalnej szkodzie wynikającej z dalszej kontroli Zuckerberga nad Facebookiem – głosi pozew.
Facebook wydał oświadczenie, w którym podkreśla, że działa w środowisku konkurencyjnym, w którym ludzie i reklamodawcy mają wiele możliwości wyboru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane