Poziom obrotów nie potwierdza zmiany trendu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 11-07-2000, 00:00

Poziom obrotów nie potwierdza zmiany trendu

Zgodnie z przewidywaniami giełdowych analityków, nowy tydzień rozpoczął się na warszawskim parkiecie od lekkiej korekty poprzednich spadków. Nie mogło być inaczej, zważywszy na dobre informacje, jakie napłynęły zza oceanu, gdzie piątkowe notowania zakończyły się wzrostem cen akcji zarówno na Wall Street, jak i Nasdaq. Jest to o tyle ważne, że od dłuższego czasu mają one ogromny wpływ na trendy na GPW. Spadki, ja- kie dotknęły amerykański ry- nek zaawansowanych technologii w ostatnim tygodniu, nie pozwoliły graczom spekulującym na warszawskim parkiecie na zdyskontowanie pomyślnych informacji dotyczących wyników w handlu zagranicznym za maj. Potem minister finansów opublikował, jak się szybko okazało dosyć kontrowersyjne, założenia do przyszłorocznego budżetu i giełda stanęła na rozdrożu, nie wiedząc, w którą stronę podążyć. Stąd mało ciekawe sesje i narastająca wśród inwestorów irytacja.

PONIEDZIAŁKOWE notowania, choć przyniosły upragnioną zmianę trendu, nie dają jeszcze nadziei na kontynuację wzrostów. Aprecjacja kursu większości notowanych spółek nie została bowiem poparta wzrostem obrotów, które kolejny raz nie były w stanie przebić poziomu 150 mln zł.

WARTOŚCI te wskazują na brak na giełdowym parkiecie dużych inwestorów, których zlecenia dawałyby jednoznaczny sygnał do kupna lub sprzedaży walorów.

W SKALI całego rynku, spośród wszystkich publikowanych przez giełdę indeksów najwięcej zyskał wczoraj NIF, którego wartość wzrosła o 2,1 proc. Drugi w kolejności był WIG Spożywczy notując 1,8-proc. wzrost. Tuż za nim uplasował się indeks spółek średnich MIDWIG, który rosnąc o 1,5 proc. osiągnął poziom 1148,1 pkt. Najgorzej natomiast zaprezentował się WIG Info. Jego wartość w porównaniu z piątkową sesją obniżyła się o 0,5 proc.

WARTO w tym momencie wspomnieć, jak uzasadnione było wydzielenie dwóch odrębnych subindeksów (WIG Info i WIG Telekomunikacja), które do niedawna stanowiły jedność. O słuszności tego podziału, znacznie lepiej oddającego tendencje panujące w sektorach rynku, których dotyczą, świadczyć może chociażby wczorajsza rozbieżność tych dwóch indeksów. WIG Info spadł, zaś WIG Telekomunikacja wzrósł aż o 1,2 proc. Gdyby nie podział indeksów, obraz rynku byłby mocno zafałszowany.

NOTOWANIA ciągłe nie były już tak udane jak przedpołudniowa część sesji. Indeks WIG 20 systematycznie zaczął tracić na wartości i zakończył wczorajsze notowania w systemie ciągłym na poziomie 1989,7 pkt., o 0,9 proc. niższym niż na fixingu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane