Pozmeat: bez przełomu w konflikcie

Sebastian Gawłowski
29-01-2003, 00:00

NWZA Pozmeatu nie zdecydowało o emisji akcji wartości 12,7 mln zł. Dokonano jedynie zmian w składzie rady nadzorczej spółki.

Wczorajsze walne zgromadzenie akcjonariuszy Pozmeatu nie doprowadziło do przełomu w konflikcie między akcjonariuszami mięsnej firmy. Władzom Pozmeatu nie udało się przeforsować uchwały upoważniającej do podwyższania kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego do wysokości 12,67 mln zł, czyli o 75 proc., w okresie nie dłuższym niż 1 rok. Uchwała nie uzyskała wymaganej większości 4/5 głosów.

— BRE Bank zaproponował zmianę statutu z wyłączeniem prawa poboru akcjonariuszy bez zapowiedzenia tego punktu w porządku obrad. Te działania nie mają na celu poprawy sytuacji spółki, lecz zmierzają jedynie do dalszego umocnienia pozycji BRE kosztem akcjonariuszy mniejszościowych — mówi Emilia Nowaczyk, członek RN z ramienia grupy przeciwstawiającej się większościowym udziałowcom skupionym wokół BRE Banku.

Dokonano natomiast zmian w radzie nadzorczej. Akcjonariusze mniejszościowi wybrali w grupach i delegowali do stałego, indywidualnego wykonywania czynności nadzorczych: Jana Klafkowskiego (radca prawny), Zofię Borowską-Olik (ekonomista) i Emilię Nowaczyk (adwokat). Akcjonariusze skupieni wokół BRE Banku wybrali na jego wniosek do RN dotychczasowych członków — m.in. Jolantę Pankiewicz (pracownika BRE Banku), Janusza Paula (członka porozumienia z BRE), Michała Stachurskiego (członka porozumienia z BRE).

Większością głosów BRE Banku podjęto też uchwałę w sprawie pozbawienia wynagrodzenia członków rady nadzorczej, w tym także członków delegowanych do stałego indywidualnego wykonywania czynności nadzorczych.

W spółce od dłuższego czasu trwa konflikt między udziałowcami. Akcjonariusze skupieni wokół BRE mają 50 proc. głosów na WZA Pozmeatu. W opozycji są udziałowcy skupieni wokół Włodzimierza Nowaczyka, byłego przewodniczącego RN. W marcu ubiegłego roku Włodzimierz Nowaczyk, DIG Ltd., Danuta Nowaczyk i Agro-Market Wielkopolska zawarli porozumienie. Dysponują oni około 44 proc. głosów na WZA spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pozmeat: bez przełomu w konflikcie