Pozmeat obciąża Sokołów

GRA
08-05-2008, 00:00

Fiński koncern mięsny, właściciel 50 proc kapitału polskiego Sokołowa, opublikował wyniki pierwszego kwartału 2008 r.

Fiński koncern mięsny, właściciel 50 proc kapitału polskiego Sokołowa, opublikował wyniki pierwszego kwartału 2008 r.

Przychody grupy Sokołów wzrosły z 51,9 mln EUR do 61,1 mln EUR. Gorzej było jednak z wynikami. EBIT (zysk operacyjny) spadł z 2,2 mln EUR do 1,8 mln EUR. Marża operacyjna spadła z 2,1 proc. do 1,4 proc. Zysku netto grupy nie ujawniono.

Słabsze wyniki Bogusław Miszczuk, prezes Sokołowa, tłumaczy m.in. inwestycjami w modernizację gospodarstw zarządzanych przez Agro-Sokołów (zaopatrują grupę w surowiec). Na inwestycje grupa przeznaczyła w pierwszym kwartale 8,6 mln EUR.

— Modernizacja potrwa do września — zapowiada prezes.

Wyniki grupy ciągnie wciąż w dół także Pozmeat. To poznański zakład, który Sokołów kupił w stanie upadłości i reaktywuje już od ponad roku.

— Zgodnie z zapowiedziami, Pozmeat zacznie na siebie zarabiać w połowie tego roku. Na koniec roku jego wynik netto powinien się kształtować w okolicy zera — zapowiada Bogusław Miszczuk.

Pozmeat sprzedaje już 2,5 tys. ton mięsa i wędlin miesięcznie.

Dobrze rozwijał się w pierwszym kwartale sam Sokołów, spółka matka grupy. Zarząd zapewnia, że przetwórstwo i sprzedaż mięsa oraz dań gotowych przebiega zgodnie z planem.

— Spółka matka pracuje na 4-procentowej marży EBIT — podkreśla prezes.

Z raportu HK Ruokatalo, fińskiego koncernu mięsnego, do którego należy Sokołów, wynika, że eksport w minionym kwartale stanowił 31 proc. sprzedaży grupy. Rentowność sprzedaży zagranicznej obniża jednak umacniający się złoty.

— Jeśli ta tendencja się utrzyma, trzeba będzie rozważyć rezygnację z tego kanału sprzedaży. To byłaby poważna i strategiczna decyzja — zauważa Bogusław Miszczuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pozmeat obciąża Sokołów