Poznań: Dziewięć osób oskarżonych ws. obrotu lewym paliwem

PAP
opublikowano: 03-07-2017, 19:37
aktualizacja: 03-07-2017, 19:58

Akt oskarżenia przeciwko dziewięciu osobom ws. przestępstw związanych m.in. ze sprzedażą odbarwionego oleju opałowego jako olej napędowy skierowała do sądu Prokuratura Regionalna w Poznaniu. Straty spowodowane przestępczą działalnością wyniosły, według śledczych, ok. 80 mln zł.

Zdaniem prokuratury oskarżeni popełnili łącznie 32 przestępstwa polegające na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwach podatkowych, fałszowaniu dokumentów oraz praniu brudnych pieniędzy. Zdarzenia te miały mieć miejsce w latach 2009-2011.

Prokuratura Regionalna w Poznaniu poinformowała w poniedziałek, że członkowie grupy przestępczej nabywali olej napędowy zabarwiony na czerwono dla celów grzewczych, na który obowiązywała niższa stawka akcyzy. Następnie dokonywali jego odbarwiania i sprzedaży jako olej napędowy, obciążony wyższą stawką akcyzy.

"Dochodziło w ten sposób do bezprawnej zmiany przeznaczenia wyrobów akcyzowych, czego skutkiem było zaniżenie należnego podatku akcyzowego. Nie ujawniano organom podatkowym wszystkich transakcji obrotu paliwami płynnymi, w wyniku czego dopuszczano się kolejnych uszczupleń podatkowych. Jednocześnie fałszowano dokumentację w celu ukrycia fikcyjnego procederu, w tym upozorowania legalnego nabycia oleju napędowego" - podała prokuratura.

Śledczy ustalili też, że jedna z zaangażowanych w proceder firm niemieckich deklarowała sprzedaż oleju smarowego na rzecz kontrahenta słowackiego. Faktycznie jednak transporty tego paliwa nie docierały na Słowację, lecz do Polski, gdzie paliwo to zrzucane było do zbiorników, a następnie sprzedawane jako olej napędowy.

Pieniądze pochodzące z przestępstwa legalizowane były m.in. poprzez pozorowanie rzeczywistych transakcji gospodarczych i dokonywanie szeregu przelewów pieniędzy na rachunki bankowe podmiotów gospodarczych biorących udział w nielegalnym procederze.

Wśród oskarżonych znalazła się też osoba zajmująca się badaniami parametrów fizykochemicznych paliwa i wystawianiem świadectw jego jakości.

Jak ustalili śledczy, osoba ta poświadczała nieprawdę w sporządzanych dokumentach, wskazując w nich nieprawdziwe parametry badanego paliwa, co sugerowało, że przedmiotem obrotu jest pełnowartościowy olej napędowy.

Łączna wartość uszczuplonych należności podatkowych, w tym podatku akcyzowego, podatku od towarów i usług, podatku dochodowego i opłaty paliwowej, wyniosła, według ustaleń śledczych, około 80 mln zł.

Prokuratura podała, że oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw.

Akt oskarżenia został przesłany do Sądu Okręgowego w Poznaniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Poznań: Dziewięć osób oskarżonych ws. obrotu lewym paliwem