Poznań inwestuje w wodociągi i kanalizację

MBE
opublikowano: 30-08-2010, 00:00

Spółka Aquanet wyda ponad 726 mln zł na jeden z największych projektów wodno-kanalizacyjnych w naszym kraju.

Spółka Aquanet wyda ponad 726 mln zł na jeden z największych projektów wodno-kanalizacyjnych w naszym kraju.

Firmy z branży wodociągowo-kanalizacyjnej powinny uważnie przyglądać się stolicy Wielkopolski. Trwa tam realizacja ogromnego projektu, który ma uporządkować gospodarkę wodno-ściekową w Poznaniu i okolicach. Pochłonie on ponad 726 mln zł brutto.

Za projekt odpowiada o spółka Aquanet, której akcjonariuszami jest miasto Poznań i dziewięć gmin z Wielkopolski. Inwestycje podzielone zostały na dwa etapy, pierwszy obejmuje dwanaście zadań, drugi — pięć. Skorzysta na nich stolica Wielkopolski oraz gminy: Mosina, Luboń i Kórnik. Prace, które będą polegać m.in. na budowie stacji uzdatniania wody, kolektora, sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, mają potrwać do 2015 r. Spółka Aquanet już podpisała umowę na dofinansowanie pierwszego etapu projektu, czeka jeszcze na decyzję Komisji Europejskiej. Dotację ma szansę dostać także druga część inwestycji.

— Całkowita wartość projektu szacowana jest na prawie 597 mln zł netto (726 mln zł brutto), a dofinansowanie z UE ma wynieść prawie 318 mln zł netto. Biorąc pod uwagę kwotę dofinansowania i wielkość zadań, jest to największy projekt wodociągowo-kanalizacyjny w Wielkopolsce i jeden z największych w kraju — mówi Dorota Wiśniewska, rzecznik spółki Aquanet.

Na jego realizację spółka wzięła kredyt w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Teraz w otwartym przetargu szuka banku, który udzieli jej kredytu gwarancyjnego, mającego zabezpieczyć jej zobowiązania, oraz kredytu refinansującego. Chce zaciągnąć kredyt w wysokości 30-40 mln zł (bez VAT).

Według Antoniego Tokarczuka, dyrektora Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, inne miasta powinny brać przykład z Poznania, który pokazuje, jak realizować niezbędne inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne.

— W przeszłości nastąpiło rozproszenie firm wodociągowych, to dobrze, że w Poznaniu inwestycje realizuje spółka, której akcjonariuszami jest tak wiele gmin. Przy takiej konsolidacji łatwiej jest przeprowadzić inwestycje — podkreśla Antoni Tokarczuk.

Do tej pory Aquanet ukończyła dwie inwestycje w ramach pierwszego etapu projektu. Obecnie trwają przetargi na wykonawców kolejnych — do 23.09 oferty mogą składać firmy zainteresowane budową kanalizacji i przyłączy w ulicy Oświęcimskiej, Jędrzejowskiej i Przedborskiej w Poznaniu, a do 24.09 — budową wodociągów w gminie Kórnik. Wartość obu przetargów szacowana jest na ponad 133 mln EUR (około 530 mln zł).

Kontakt:

Czesław Gawroński

(61) 8359-201

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu