Poznań inwestuje w wodociągi i kanalizację

MBE
opublikowano: 31-08-2010, 11:27

Spółka Aquanet wyda ponad 726 mln zł na jeden z największych projektów wodno-kanalizacyjnych w naszym kraju.

Firmy z branży wodociągowo-kanalizacyjnej powinny uważnie przyglądać się stolicy Wielkopolski. Trwa tam realizacja ogromnego projektu, który ma uporządkować gospodarkę wodno-ściekową w Poznaniu i okolicach. Pochłonie on ponad 726 mln zł brutto.

Za projekt odpowiada o spółka Aquanet, której akcjonariuszami jest miasto Poznań i dziewięć gmin z Wielkopolski. Inwestycje podzielone zostały na dwa etapy, pierwszy obejmuje dwanaście zadań, drugi - pięć. Skorzysta na nich stolica Wielkopolski oraz gminy: Mosina, Luboń i Kórnik. Prace, które będą polegać m.in. na budowie stacji uzdatniania wody, kolektora, sieci kanalizacyjnej i wodociągowej mają potrwać do 2015 r. Spółka Aquanet już podpisała umowę na dofinansowanie pierwszego etapu projektu, czeka jeszcze na decyzję Komisji Europejskiej. Dotację ma szansę dostać także druga część inwestycji.

- Całkowita wartość projektu szacowana jest na prawie 597 mln zł netto (726 mln zł brutto), a dofinansowanie z UE ma wynieść prawie 318 mln zł netto. Biorąc pod uwagę kwotę dofinansowania i wielkość zadań jest to największy projekt wodociągowo-kanalizacyjny w Wielkopolsce i jeden z większych w kraju – mówi Dorota Wiśniewska, rzecznik spółki Aquanet.
Na jego realizację spółka wzięła kredyt w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Teraz w otwartym przetargu szuka banku, który udzieli jej kredytu gwarancyjnego, mającego zabezpieczyć jej zobowiązania oraz kredytu refinansującego. Chce zaciągnąć kredyt w wysokości 30-40 mln zł (bez VAT). 
Według Antoniego Tokarczuka, dyrektora Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, inne miasta powinny brać przykład z Poznania, który pokazuje, jak realizować niezbędne inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne.
- W przeszłości nastąpiło rozproszenie firm wodociągowych, to dobrze, że w Poznaniu inwestycje realizuje spółka, której akcjonariuszami jest tak wiele gmin. Przy takiej konsolidacji łatwiej jest przeprowadzić inwestycje - podkreśla dyrektor Tokarczuk.

Do tej pory Aquanet ukończyła dwie inwestycje w ramach pierwszego etapu projektu. Obecnie trwają przetargi na wykonawców kolejnych - do 23.09 oferty mogą składać firmy zainteresowane budową kanalizacji i przyłączy w ul. Oświęcimskiej, Jędrzejowskiej i Przedborskiej w Poznaniu, a do 24.09 - budową wodociągów w gminie Kórnik. Wartość obu przetargów szacowana jest na ponad 133 mln EUR (około 530 mln zł).

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane