Poznań ma listę na spalarnię

ANP
opublikowano: 14-09-2011, 00:00

Articulus, Itpok, Remondis, Sita i Dalveo wspólnie z giełdowym PBG są o krok bliżej spalarni w PPP.

Articulus, Itpok, Remondis, Sita i Dalveo wspólnie z giełdowym PBG są o krok bliżej spalarni w PPP.

Dziś poznańscy urzędnicy mają oficjalnie ogłosić, które z 11 podmiotów biorących udział w postępowaniu na budowę w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) za 700 mln zł zakładu termicznego przekształcania odpadów dostały się na krótką listę. Z naszych informacji wynika, że są na niej samodzielnie startujące Articulus, Itpok, Remondis Waste to Energy, Sita–Zielona Energia oraz konsorcjum z udziałem spółek Dalkii oraz giełdowego PBG.

Zakwalifikowanie do drugiego etapu inwestycji potwierdza m.in. Remondis.

— Budowa zakładów do termicznej utylizacji to wyzwanie i zarazem olbrzymia szansa dla naszego przedsiębiorstwa. Dla Polski oznacza to budowę nowoczesnego systemu gospodarki odpadami realizującego cele wynikające z unijnej dyrektywy ramowej, opartego na odzysku energii, ale również na odzysku surowców poprzez przetwarzanie mechaniczno-biologiczne — mówi Marek Pływaczyk odpowiedzialny za marketing i komunikację w Remondis.

Z przetargu odpadły m.in. giełdowa Pol-Aqua startująca z Drogadosem, fiński koncern Fortum Power and Heat Polska.

— To nie zniechęca nas do dalszych działań, tym bardziej, że mamy ponad 30 lat doświadczenia w zarządzaniu spalarnią w Sztokholmie i będziemy brać udział w kolejnych projektach w Polsce — zapewnia Izabela Van den Bossche, dyrektor ds. komunikacji w Fortum.

Spalarnia w Poznaniu to pierwszy projekt PPP w tym sektorze. Ma być współfinansowany z pieniędzy unijnych (352 mln zł dotacji).

— Jeśli chodzi o wykorzystanie dotacji unijnych, to czas dla Poznania jest krytyczny. Do 2015 r. projekt musi być skończony, a to bardzo krótki okres. Oczekujemy, że cała piątka z krótkiej listy zdecyduje się na złożenie wiążących ofert — mówi Krzysztof Siwek, dyrektor departamentu przygotowania projektów indywidualnych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu