Poznań ogłosił konkurs na nową siedzibę teatru

  • DI
opublikowano: 15-09-2018, 15:40

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej nowej siedziby Teatru Muzycznego ogłosiły władze Poznania.

Obiekt zlokalizowany będzie w centrum miasta, w sąsiedztwie Akademii Muzycznej, na jego budowę poznański samorząd planuje wydać 170 mln zł.

Poznański teatr może się pochwalić rekordową frekwencją. Co roku gości ponad 110 tys. widzów przy 400 miejscach na widowni. Dalszy rozwój uniemożliwiają jednak warunki panujące w obecnej, zbyt ciasnej siedzibie.

"Wielu mieszkańców, gości i turystów nie może się dostać na spektakle w Teatrze Muzycznym. To bardzo dobry teatr, który potrzebuje większej przestrzeni; obecnie mieści się w budynku, który nie jest własnością miasta" – powiedział wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.

Jak dodał, nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu będzie pierwszym zbudowanym od podstaw budynkiem teatralnym w powojennej historii miasta. "Mogę obiecać, że zbudujemy najlepszy, najładniejszy i najnowocześniejszy teatr w Polsce. Za około 5 lat pierwsi mieszkańcy obejrzą znakomity spektakl w nowej siedzibie" – zapewnił.

Obiekt zostanie wzniesiony na działce u zbiegu ul. Św. Marcin i Skośnej, w sąsiedztwie Akademii Muzycznej. Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej ma charakter międzynarodowy. Jego laureaci mają być ogłoszeni na początku marca przyszłego roku. Na pulę nagród miasto przeznaczyło 220 tys. zł, zwycięzca otrzyma 80 tys. zł oraz zaproszenie do opracowania projektu budowlanego i wykonawczego, za który przewidziane jest wynagrodzenie w wysokości 7 mln 300 tys. zł.

"To wielka radość dla nas, myślę, że również dla poznaniaków, że ta perspektywa powstania naszej nowej siedziby się konkretyzuje i że będziemy mogli, mam nadzieję, za wspomniane przez prezydenta Solarskiego 5 lat zagrać wspaniały spektakl dla przynajmniej 900-osobowej widowni" - powiedział dyrektor teatru Przemysław Kieliszewski.

Według władz miasta i przedstawicieli teatru, nowa siedziba, po ponad 60 latach funkcjonowania teatru na tymczasowej scenie, umożliwi wystawianie spektakli zaawansowanych technologicznie dla ponaddwukrotnie większej widowni niż obecnie. Według planów, w nowej siedzibie powstanie też scena kameralna na ok. 200 miejsc.

W ostatnich latach Teatr Muzyczny w Poznaniu wyprodukował szereg spektakli cieszących się dużym zainteresowaniem widzów. Wśród nich znalazły się takie hity jak "Jekyll & Hyde", "Evita", "Nine", "Footloose" czy polskie prapremiery spektakli "Zakonnica w przebraniu" i "Madagaskar – musicalowa przygoda". W tym miesiącu odbędzie się premiera "Rodziny Addamsów".

Teatr Muzyczny w Poznaniu przygotował też m.in. koncert z udziałem Placido Domingo w 2014 roku, wystawienie rock-opery "Jesus Christ Superstar" z okazji obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski oraz koncerty bożonarodzeniowe "Wigilijna Tytka".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy