Poznań: trzech wykonawców zgłosiło oferty w przetargu na przebudowę Rynku Łazarskiego

  • PAP
opublikowano: 10-11-2019, 17:32

Do trzeciego przetargu na kompleksową modernizację Rynku Łazarskiego w Poznaniu zgłosiły się trzy firmy. Decyzja o przeniesieniu tymczasowego targowiska poza obszar objęty inwestycją i skróceniu zakładanego czasu realizacji przełożyła się na oferty niższe o ok. 14 mln zł.

Rynek Łazarski w Poznaniu jest głównym punktem tzw. "Dolnego Łazarza" i stanowi lokalne centrum integrujące dzielnicę. Zaplanowana inwestycja ma wzmocnić i wydobyć potencjał społeczny, kulturalny i handlowo-usługowy tej przestrzeni. Oprócz zmodernizowanej funkcji handlowej Rynek pełnić ma także funkcję miejsca spotkań, wypoczynku i organizacji wydarzeń kulturalnych.

"Zmiany warunków przetargu wpłynęły na większe zainteresowanie realizacją inwestycji wśród wykonawców oraz niższe kwoty ofert. Dwie firmy, Budimex i Skanska, zaoferowały wykonanie inwestycji za kwotę o około 14 mln zł niższą w porównaniu do poprzedniego przetargu - wówczas jedyną propozycję złożyła spółka Budimex na 56,6 mln - odpowiednio za 43,4 oraz 42,4 mln zł. Trzecia oferta firmy Jakon opiewa na kwotę ponad 53 mln zł. Najniższa ze złożonych ofert przekracza jednak o około 7 mln zł zakładany budżet inwestycji" – poinformował Urząd Miasta w Poznaniu.

Obecnie - jak wskazał magistrat - trwają analizy dokumentów przetargowych, a po ich zakończeniu Miasto i radni będą musieli podjąć decyzję dotyczącą ewentualnego zwiększenia środków na przebudowę rynku.

Magistrat przypomniał, że w pierwszym przetargu, ogłoszonym w lipcu ub. roku, mimo wielu pytań potencjalnych wykonawców, nie wpłynęła żadna oferta, a postępowanie musiało zostać unieważnione. W drugim postępowaniu ogłoszonym w styczniu tego roku, przy jednoczesnym zwiększeniu kwoty przewidzianej na realizację, wpłynęła jedna oferta na kwotę znacznie przekraczającą zarezerwowany na ten cel budżet.

„Podjęto decyzję, by przed ogłoszeniem kolejnego postępowania przetargowego zmienić założenia związane z trybem i harmonogramem realizacji inwestycji. Postanowiono zmodyfikować zapisy przetargowe, łagodząc wymagania stawiane potencjalnym wykonawcom. Założono, że najistotniejszą zmianą, która może wpłynąć na wartość składanych ofert jest skrócenie czasu realizacji inwestycji do półtora roku i zrealizowanie jej w jednym etapie. Taki wariant zakładał konieczność organizacji tymczasowego targowiska poza obszarem inwestycji. Propozycja zakładająca przenosiny na parking za szkołą muzyczną przy ul. Głogowskiej tymczasowego targowiska została przedstawiona kupcom" – podkreślił magistrat.

Rewaloryzacja Rynku Łazarskiego w Poznaniu realizowana jest w ścisłej współpracy ze społecznością lokalną i w oparciu o koncepcję, która zwyciężyła w konkursie urbanistyczno-architektonicznym. Prace modernizacyjne, po wybraniu wykonawcy, mają potrwać ok. 1,5 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane