"Pozwólcie na kreatywną destrukcję firm"

MD
04-11-2009, 10:27

Rząd nie powinien zapobiegać „kreatywnej destrukcji” firm, które stały się zbyt duże, skomplikowane i obciążone za dużym długiem, uważa Nassim Nicholas Taleb, były finansista, profesor Uniwersytetu Nowego Jorku, autor bestselerowej książki “The Black Swan”.

Ratowanie takich firm jest nagradzaniem niekompetencji i zwiększa zadłużenie państwa, argumentuje Taleb. Regulatorzy rynku finansowego mają tymczasem skłonność do chronienia największych spółek.

- Kiedy stają się zbyt duże, spółki robią się bardzo „kruche” - powiedział Taleb podczas forum „Kapitalizm i przyszłość”, zorganizowanego przez Aspen Institute. –  Rosnącej złożoności towarzyszy rosnąca „kruchość”. W pewnym momencie, to powoduje katastrofę – dodał.

Taleb przekonywał, że bankructwo firm umożliwiające uwolnienie się od długów, a nie ich ratowanie przez państwo, zmniejsza zachętę dla menedżerów do podejmowania nadmiernego ryzyka.

- Nie likwidujemy długu [ratując spółki-red. pb.pl] – powiedział Taleb. – Przechodzi on tylko na rachunek państwa i to jest problem – dodał.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / "Pozwólcie na kreatywną destrukcję firm"