Pożyczki studenckie spłacają się dobrze, ale małe zainteresowanie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-10-2005, 18:23

Pożyczki adresowane do studentów cieszą się mniejszym zainteresowaniem, niż przewidywali eksperci resortu gospodarki uruchamiając w lipcu 2005 r. program "Pierwszy Biznes" - poinformował we wtorek podczas odbywających się w Warszawie Targów Kont Studenckich, ekspert Banku Gospodarstwa Krajowego(BGK) Zbigniew Koniarski.

Pożyczki adresowane do studentów cieszą się mniejszym zainteresowaniem, niż przewidywali eksperci resortu gospodarki uruchamiając w lipcu 2005 r. program "Pierwszy Biznes" - poinformował we wtorek podczas odbywających się w Warszawie Targów Kont Studenckich, ekspert Banku Gospodarstwa Krajowego(BGK) Zbigniew Koniarski.

    Dodał, że ze środków w ramach programu "Pierwszy Biznes" korzystają głównie studenci studiów zaocznych i osoby z wykształceniem średnim, które nie studiują, a chcą prowadzić własną działalność gospodarczą.

    Jak wyjaśnił, zaangażowanie środków w oparciu o pożyczki studenckie udzielone przez bank w ok. 2,5-letnim okresie realizacji projektu "Pierwsza Praca" wynosiło ok. 21 mln zł z ogólnej puli 50 mln zł wyasygnowanej na ten cel przez ministerstwo gospodarki.

    Z podsumowania pierwszych trzech miesięcy programu "Pierwszy Biznes" wynika, że pożyczki w trzecim kwartale 2005 r. cieszyły się największym zainteresowaniem w województwach: mazowieckim (23,7 proc.), dolnośląskim (21,8 proc.), lubelskim (12,4 proc.) i łódzkim (8,6 proc.).

    Według Koniarskiego, że w oparciu o udzielone pożyczki utworzono 1.153 nowych miejsc pracy i powstało 510 nowych firm. Obecnie bank ma wstępną akceptację resortu gospodarki na kolejne 15 mln zł, które ministerstwo przeznaczy na pożyczki w ramach projektu "Pierwszy Biznes".

    Jak powiedział Koniarski, ze statystyk światowych wynika, iż spośród firm, które powstają w oparciu o pożyczki studenckie w programach typu "Pierwszy biznes" i "Pierwsza praca", zagrożonych upadkiem w ciągu pierwszego roku działalności jest ok. 60 proc. Stąd rezultaty polskiego programu należy oceniać pozytywnie - dodał ekspert.

    "Biorąc pod uwagę fakt, że pożyczki i kredyty studenckie wiążą się z ogromnym ryzykiem, jesteśmy zadowoleni z tego, że zaledwie 3 proc. pożyczek z puli udzielonych przez BGK w ramach poprzedzającego +Pierwszy Biznes+ programu +Pierwsza Praca+, było nietrafionych i podlega obecnie windykacji" - powiedział Koniarski.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    Dostępne w ramach programu pożyczki w wysokości od 5 tys. zł do 40 tys. zł, oprocentowane są w skali roku na poziomie ok. 3,56 proc. Korzystać z nich mogą osoby bezrobotne do 25 lat, które chcą założyć firmę oraz przyszli przedsiębiorcy z wyższym wykształceniem, którzy nie ukończyli 27 lat, przy czym od zdobycia przez nich dyplomu nie minęło 12 miesięcy.

    Koniarski uważa, że słabość programu tkwi w tym, iż nie obejmuje on studentów dziennych. "Uważamy, że studenci czwartego i piątego roku, to osoby już poniekąd wykształcone i potrafiące dysponować pieniędzmi. Tymczasem nie mają oni statusu osób bezrobotnych i nie mogą korzystać z programu, aż do czasu ukończenia studiów" - powiedział.

    Przyznał, że istotną barierą w uzyskaniu pożyczek są też ich poręczenia. Podstawą pożyczki jest weksel pożyczkobiorcy poręczony przez rodzinę, przyszłego kontrahenta lub instytucję poręczeniową.  Celem programu "Pierwszy Biznes", skierowanego do bezrobotnej młodzieży, jest udzielenie pomocy w podejmowaniu działalnościgospodarczej i promocja postaw przedsiębiorczych. Program "Pierwszy Biznes" poprzedziło trzyletnie funkcjonowanie programu "Pierwsza Praca".

    Odbywajace się w Szkole Głównej Handlowej Targi Kont Studenckich potrwają do 12 października. Mają na celu m.in. zaprezentowanie studentom oferty w zakresie pożyczek i kredytów studenckich, przedstawienie możliwości kariery w bankowości. Organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe "Klub inwestora". Do uczestnictwa zaproszono m.in. przedstawicieli resortów gospodarki i edukacji oraz banków. Po raz pierwszy Targi Kont zorganizowano w marcu 2005 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane