Pożyczki w Chinach prawdopodobnie z kolejnym rekordem

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 08-02-2021, 14:34

Odbicie gospodarcze w Chinach zwiększyło zapotrzebowanie na gotówkę. Akcja kredytowa ponownie przyspieszyła, napędzana dodatkowo sezonowością i prawdopodobnie zaowocowała nowym rekordem, informuje Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Ekonomiści oczekują, że w styczniu 2021 r. banki udzieliły pożyczek netto o wartości 3,5 bln juanów (542,06 mld USD) wobec „zaledwie” 1,26 bln w grudniu zeszłego roku. Taka wartość pozwoliłaby na ustanowienie nowego rekordu. Dotychczasowy, obowiązujący od stycznia 2020 r. kształtuje się na poziomie 3,34 bln juanów.

Wynik mógłby być jeszcze wyższy gdyby nie presja ze strony władz i nadzoru rynkowego na ograniczenie pożyczek i kredytów związanych z zakupem nieruchomości by ochronić rynek przed przegrzaniem i pęknięciem bańki spekulacyjnej.

Jak się szacuje, podaż pieniądza M2 wzrosła w styczniu o 10 proc. wobec 10,1-proc. dynamiki w grudniu. Równocześnie prognozy zakładają, że wartość niespłaconych pożyczek w minionym miesiącu wyhamowała nieznacznie dynamikę wzrostu z 12,8 do 12,7 proc. w ujęciu rocznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane