Pozytywne niespodzianki sprzyjają rynkom akcji

Marek Wierciszewski
opublikowano: 14-11-2011, 00:00

Lepsze dane makro z największej gospodarki świata powinny poprawić nastroje na rynkach. To rodzi nadzieje na kontynuację odbicia

Zawirowania rynkowe z ostatnich miesięcy zbiegły się w czasie z serią nieprzyjemnych niespodzianek z gospodarki amerykańskiej. Wskaźnik koniunktury w przemyśle już od lipca balansuje na granicy oddzielającej ożywienie od spowolnienia. Tymczasem indeks nastrojów konsumentów znalazł się tak nisko jak w czasie recesji.

Fakt, że nie były to pojedyncze przypadki słabszych danych, ale raczej pewna tendencja, obrazuje indeks niespodzianek ekonomicznych, obliczany przez bank Citigroup. Pokazuje on, czy odczyty zaskakują ekonomistów na plus, czy na minus, i jak duże jest to zaskoczenie.

Od początku maja indeks niespodzianek nieprzerwanie znajdował się poniżej zera. To oznacza, że dane w tym czasie były przeważnie słabsze od oczekiwań. Sytuacja zmieniła się dopiero w połowie października, kiedy indeks zaczął wreszcie sprzyjać inwestorom giełdowym. Warto zauważyć, że moment zejścia indeksu niespodzianek poniżej zera niemal z dokładnością co do jednego dnia wyznaczył niepobity dotychczas giełdowy szczyt, a w czasie gdy indeks był na minusie, giełdowy wskaźnik S&P500 stracił 10 proc.

Jeżeli jednak zaufamy wartości prognostycznej wskaźnika niespodzianek, to powinniśmy dojść do wniosku, że obecnie jest szansa na kontynuację odbicia. Tak przynajmniej było poprzednim razem, kiedy dane zaskakiwały negatywnie równie długo jak teraz. Indeks niespodzianek znajdował się na minusie od początku października 2008 r., aż do 9 kwietnia 2009 r., a wskaźnik S&P500 w tym czasie stracił 19 proc.

Po wyjściu tworzonego przez Citigroup indeksu na plus było już jednak tylko lepiej. Mimo że wyraźne odbicie na światowych parkietach trwało wtedy już od miesiąca, to w kolejnym miesiącu po wyjściu indeksu niespodzianek na plus inwestorzy zarobili 8,5 proc. Po dwóch miesiącach byli już na 10-procentowym plusie, a po pół roku S&P500 znalazł się aż o 25,1 proc. wyżej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pozytywne niespodzianki sprzyjają rynkom akcji