Pozytywne sygnały utrzymują wzrosty

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 21-06-1999, 00:00

Pozytywne sygnały utrzymują wzrosty

Coraz lepsze nastroje na światowych parkietach wprowadziły znaczne uspokojenie na rynki akcji. Stało się tak za sprawą lepszych wieści płynących zza oceanu oddalających, przynajmniej na jakiś czas, groźbę podwyższenia podstawowych stóp procentowych przez Biuro Rezerwy Federalnej (Fed).

JAK UWAŻAJĄ specjaliści, groźba podwyżek oprocentowania w Stanach Zjednoczonych, dla naszego rynku miała bardzo istotne znaczenie. Obserwując bowiem rynek można odnieść wrażenie, iż część kapitału, jaka była do tej pory inwestowana na nowojorskiej Wall Street, została przeniesiona do Europy. Z tego powodu przebieg sesji na najważniejszych europejskich parkietach stał pod znakiem małej stabilizacji.

ZAPEWNE część inwestorów zawitała także i do Polski, o czym mógłby świadczyć chociażby wzrost obrotów na warszawskiej giełdzie. Od kilku sesji utrzymują się one na przyzwoitym poziomie, często przekraczając 200 mln zł. Wysoka wartość obrotów może cieszyć i napawać optymizmem, zwłaszcza że jest wsparciem dla ponownej zwyżki cen akcji. Między innymi, właśnie dzięki obecności na naszej giełdzie zagranicznych graczy, ostatnia korekta, jaka dosięgnęła niektóre spółki, okazała się krótkotrwała i bardzo słaba.

NIE NALEŻY umniejszać także znaczenia doniesień z własnego podwórka, mówiących o znacznej, choć ciągle jeszcze małej poprawie stanu naszej gospodarki. Majowy wzrost produkcji i niższy od spodziewanego wzrost inflacji mogą zapowiadać kontynuację wzrostowego trendu. Niemniej, jak wskazuje piątkowa sesja, niektórzy inwestorzy mogą zechcieć zrealizować dotychczasowe zyski. Tym samym, jeśli w trakcie weekendu na rynek nie dotrą dalsze stymulujace wzrosty informacje, giełdowym graczom może zabraknąć sił do utrzymania trendu, a w takim wypadku należy się liczyć z ponowną przeceną.

HANDEL przeniósł się także na pozasesyjne transakcje pakietowe, których było 65. W ich wyniku właściciela zmieniło ponad 5,67 mln akcji na łączną sumę 248,01 mln zł. Największe transakcje stały się udziałem Elektrimu (1,59 mln akcji), BOŚ (1,15 mln) i WBK (1,73 mln akcji).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pozytywne sygnały utrzymują wzrosty