PPK dla małych i średnich firm

AS, PFR Portal PPK
opublikowano: 09-12-2019, 22:00

Od 1 stycznia ok. 19,5 tys. firm, które zatrudniały na 30 czerwca 2019 roku co najmniej 50 osób, zostanie objętych obowiązkiem utworzenia PPK dla swoich pracowników

W 2019 roku zaczęła obowiązywać ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Tym samym Polska stała się pierwszym krajem regionu, który stworzył model powszechnych i dobrowolnych pracowniczych oszczędności opartych na rynku kapitałowym. Takie rozwiązania funkcjonują już w innych wysoko rozwiniętych gospodarkach Europy i świata, m.in. Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Danii czy Nowej Zelandii i Australii. Kolejne państwa zaś planują ich wprowadzenie. Spółka PFR Portal PPK, która powołana została na mocy ustawy, ma na celu wspieranie przedsiębiorców w tworzeniu PPK. Prowadzi działalność edukacyjną, informacyjną oraz szkoleniową.

Tak było m.in. podczas zakończonego kilka dni temu cyklu konferencji z „Pulsem Biznesu”, skierowanego do małych i średnich przedsiębiorstw, bo program PPK za chwilę je obejmie. Przedsiębiorcy, którzy zatrudniali na 30 czerwca co najmniej 50 osób, od początku przyszłego roku zaczną stosować nowe przepisy.

Warto pomyśleć o tym wcześniej i rozpocząć przygotowania do wdrożenia programu PPK już dziś. Pracownicze Plany Kapitałowe to program długoterminowego oszczędzania dla pracowników, którzy rozpoczną oszczędzanie przy wsparciu pracodawców oraz państwa. Trzy strony składają środki, które będą istotnym wsparciem dla przyszłych emerytów. Program niesie szansę na podniesienie jakości życia w okresie poprodukcyjnym.

— Naszym celem jest dostarczenie rzetelnej wiedzy wszystkim, którzy chcą się edukować w zakresie pracowniczych planów kapitałowych, a w pierwszej kolejnościtym, którzy są odpowiedzialni za ich wdrażanie w zakładach pracy — tłumaczy Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK.

— Zdajemy sobie sprawę z tego, że dla pracodawców wdrożenie programu jest wyzwaniem, dlatego oferujemy wsparcie i pomoc na każdym etapie — dodaje.

Dotychczas PFR Portal PPK zorganizował ponad 1,2 tys. szkoleń w całej Polsce, w których wzięło udział łącznie prawie 40 tys. osób.

— Uczestnicy mają dostęp do materiałów zamieszczanych na stronie mojeppk.pl oraz najnowszych aktualizacji i zagadnień prawnych. Dodatkową korzyścią dla uczestników jest możliwość bezpośredniego umówienia terminów indywidualnych szkoleń wewnętrznych i konsultacji zarówno dla osób, które są odpowiedzialne za wdrożenie PPK, jak i pracowników przedsiębiorstwa. Szkolenia te, co ważne, są nieodpłatne — przekonywał Robert Zapotoczny.

Jak pokazują badania społeczne, aż 80 proc. Polaków chciałoby posiadać oszczędności, ale tylko kilkanaście realizuje swój plan w długim horyzoncie czasowym. Wynika to m.in. z braku wiedzy i dostępności rozwiązań.

Dotychczas istniały w Polsce instrumenty, wspierane przez państwo, umożliwiające gromadzenie dodatkowych środków na emeryturę, ale nie upowszechniły się na rynku. Funkcjonowały one głównie w największych i najzamożniejszych przedsiębiorstwach lub tych, gdzie silną pozycję posiadała strona społeczna. Pozostali pracujący byli de facto pominięci. Największym zatem wyzwaniem, jakie stało przed ustawodawcą w momencie tworzenia założeń systemu PPK, było zapewnienie powszechnego uczestnictwa oraz solidarnegorozłożenia obciążeń i obowiązków z niego wynikających.

Udało się wypracować rozwiązania, które nie obciążają wyłącznie pracodawców, dając im jednocześnie narzędzie mogące stanowić silny argument w rywalizacji o pracownika na rynku. Zaangażowanie pracodawców w zapewnienie bezpieczeństwa finansowego swoich pracowników z pewnością przełoży się na podniesienie poziomu zaufania do przedsiębiorstwa, zwiększenie jego atrakcyjności oraz motywacji osób zatrudnionych, a także, w skali globalnej, na podniesienie standardów rynku pracy.

Do decyzji pracodawcy z uwzględnieniem strony pracowniczej należy wybór dostawcy, który będzie zarządzał zgromadzonymi oszczędnościami pracowników. Podobnie jak wynagrodzenia pracowników, wpłaty do PPK stanowią koszt uzyskania przychodu dla pracodawcy. Zatem dla środków pieniężnych, które pracodawca zdecyduje się przekazać na PPK w minimalnej wysokości 1,5 proc. wynagrodzenia brutto, realny koszt poniesiony przez pracodawcę wyniesie ok. 1-1,2 proc. w zależności od wysokości dochodów pracownika.

Ponadto wpłata do PPK jest zwolniona z naliczania składek na ubezpieczenia społeczne wpłacanych do ZUS. Choć program został utworzony z myślą o tym, aby jego uczestnicy oszczędzali w nim aż do ukończenia 60. roku życia, to na każdym etapie tego oszczędzania pracownik będzie miał dostęp do swoich pieniędzy. Zarówno przed, jak i po osiągnięciu 60. roku życia. Jeśli zechce wypłacić pieniądze przed tym terminem, wystarczy, że złoży wniosek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AS, PFR Portal PPK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu