PPL zainwestują ponad 200 mln zł w rozbudowę portów

(Tadeusz Stasiuk)
11-12-2006, 14:49

Kilkanaście milionów złotych zostanie przeznaczone na rozbudowę portów regionalnych, w których PPL ma udziały.

Przedsiębiorstwo Państwowe “Porty Lotnicze” (PPL) zamierzają zainwestować w 2007 roku ponad 200 mln zł w rozbudowę portów lotniczych w Polsce, w tym kilkanaście milionów złotych w rozbudowę portów regionalnych, w których firma ma udziały, poinformował w poniedziałek dyrektor naczelny firmy Paweł Łatacz.

„Zakładamy dokapitalizowanie portów regionalnych, w których mamy udziały kwotą kilkunastu milionów złotych, a do tego trzeba dodać około 200 mln zł na porty będące w naszej strukturze, czyli Warszawę (około połowę tej kwoty), Rzeszów i Zieloną Górę”– powiedział Łatacz dziennikarzom po konferencji prasowej w poniedziałek.

Dyrektor dodał, że kilka tygodni temu PPL przyjęły budżet przewidujący takie wydatki.

„Obecnie porty rozwijają się bardzo dynamicznie gdyż jest duży przyrost ruchu lotniczego” – podkreślił dyrektor. Dodał, że porty są niestety niedoinwestowane, brakuje infrastruktury i większej przepustowości.

„Natomiast pieniądze nie są problemem, gdyż znaczne środki na rozbudowę portów będą pochodzić z UE” – powiedział.

Według dyrektora Remigiusza Kobierskiego z PPL, przepustowość terminali w portach krajowych, włączając lotnisko Okęcie w Warszawie powinna się zwiększyć do ok. 40 mln pasażerów rocznie do 2009 roku.

Nowy terminal w Warszawie ma obsługiwać 6,5 mln pasażerów rocznie, a łącznie z obecnie funkcjonującym Terminalem I – 10 mln pasażerów.

„To jest szacunek, ale według planów poszczególnych portów można podać te liczbę” – powiedział.

Dodał, że większość portów regionalnych planuje zwiększyć swoją przepustowość do końca 2009 roku.

Kobierski powiedział, że trudno obecnie oszacować globalne wydatki. „Mogę powiedzieć, że sumy są znaczne a koszt jednego terminalu to 40-70 mln zł” – powiedział.

W poniedziałek dyrektor naczelny poinformował, że planowany port lotniczy w Modlinie koło Warszawy ma stanowić uzupełnienie dla Okęcia. „Postawiliśmy na Modlin. Mieści się w planie rozwoju dla warszawskiego Okęcia” – powiedział.

Według Kobierskiego, pierwszy etap budowy lotniska w Modlinie zakończy się połowie 2008 roku.

„Koszt przebudowy tego lotniska wyniesie ok. 200 mln zł”- dodał. Po pierwszym etapie jego przepustowość wyniesie 1,5-1,8 mln osób i będzie obsługiwać pasażerów linii niskokosztowych odprawianych na terminalu Etiuda.

Oprócz największego w Polsce lotniska, warszawskiego Okęcia, PPL zarządza lotniskami Babimost pod Zieloną Górą i Jasionka pod Rzeszowem. Oprócz tego PPL posiada udziały na lotniskach w Poznaniu, Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach, Bydgoszczy i Szczytnie.

(ISB)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PPL zainwestują ponad 200 mln zł w rozbudowę portów