PPP pomoże w walce z rakiem

ANP, AT
05-04-2012, 08:23

Allenort, Vamed, InterHealth Canada, Dopico i trzy inne podmioty walczą o budowę ośrodka radioterapii w samorządowym szpitalu na warszawskim Bródnie.

Zainteresowanie postępowaniem w formule koncesji (tryb partnerstwa publiczno-prywatnego PPP) przekroczyło oczekiwania zamawiającego. O zaprojektowanie, budowę, sfinansowanie i zarządzanie ośrodkiem radioterapii Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego powalczy osiem podmiotów. Samodzielnie Allenort, VMD, Vamed, Dopico, Hospitals Projektentwicklungsges, InterHealth Canada. Ta ostatnia firma ma już umowę na budowę szpitala w PPP w Żywcu. Do postępowania przystąpiły też dwa konsorcja: Warbudu z Radiology Therapeutic Center Poland oraz Euromedic Onkoterapia Inwestycje z Euromedic Onkoterapia. Szacunkowa wartość inwestycji to 44-50 mln zł.
– Zgłoszenie się aż ośmiu potencjalnych kooperantów traktujemy jako dowód, że projekt jest biznesowo ciekawy, a szpital bródnowski odbierany jako dobry partner – mówi Piotr Gołaszewski, rzecznik szpitala bródnowskiego, kontrolowanego przez samorząd Mazowsza.
Po sprawdzeniu dokumentów rozpoczną się wstępne negocjacje. Do podpisania umowy mogłoby dojść latem, a ośrodek wystartowałby pod koniec 2013 r. Wyłoniony partner ma zarządzać inwestycją przez 15-30 lat. Szpital zamierza podzielić się ryzykiem oraz partycypować zarówno w zyskach jak i ewentualnych stratach.

Dobre symptomy
– Widać, że podmioty publiczne nie zniechęcają się do medycznych inwestycji w PPP, pomimo problemów, jakie były w Żywcu, m.in. z przedłużaniem się procedury. Widać też, że są nowe projekty i jest duże zainteresowanie potencjalnych partnerów. To dobre symptomy – mówi Wadim Kurpias, partner w kancelarii CMS Cameron McKenna.
– Cieszy duże zainteresowanie projektem, ale należy pamiętać, że w Żywcu zgłosiło się 11 konsorcjów, a ofertę złożył jeden. Najlepszym modelem przedsięwzięć PPP w ochronie zdrowia w Polsce, z uwagi na problem krótkookresowego finansowania przez NFZ, jest tzw. „facility management”, gdzie partner prywatny projektuje, buduje, finansuje i zarządza wszystkim z wyjątkiem procedur medycznych, które świadczy podmiot publiczny – uważa Bartosz Mysiorski z Fundacji Centrum PPP.

Konflikt w Allenorcie
Na liście chętnych do PPP jest spółka celowa Allenort, która jeśli wygra konkurs zostanie wniesiona do sieci klinik kardiologicznych. Właścicielami wehikułu inwestycyjnego są: Grzegorz Goryszewski i Marek Szufladowicz - obaj są też udziałowcami sieci klinik Allenort. Dodajmy, że trzeci udziałowiec sieci sercowej - Marek Jutkiewicz, znany inwestor giełdowy i były współwłaściciel Hoopa - również złożył ofertę. To on stoi za spółką Dopico. Z informacji Pulsu Biznesu wynika, że nie tylko on, ale też wicelider rynku medycznego - sieć Medicover.
Konflikt interesów w Allenorcie? Marek Jutkiewicz przekonuje, że takiego nie ma, ponieważ nie jest on udziałowcem w spółce Allenort sp. z o. o., która złożyła ofertę. Pozostali współwłaściciele są jednak innego zdania. Dodajmy, że biznesmeni dzielą władzę również w innej firmie, która może okazać się kluczowa w tej rozgrywce. Chodzi o placówkę Gamma Knife (GK), działającą na terenie szpitala bródnowskiego i specjalizującą się w obszarze radioneurochirurgii. Jest ona doskonałym uzupełnieniem dla ośrodka radioterapii, który ma powstać. Marek Jutkiewicz posiada w GK 60 proc., lekarze 40 proc.
O inwestycję zabiega też InterHealth Canada.
– W Polsce jesteśmy od trzech lat i pracujemy m.in. nad PPP w Żywcu. Jesteśmy w stanie wykorzystać to unikatowe doświadczenie w kolejnych projektach - mówi Nasser Massoud, członek zarządu InterHealth Canada.
Ośrodkiem radioterapii zainteresowany jest też austriacki Vamed, który startował w Żywcu, ale zrezygnował ze względu na zbyt duże ryzyko finansowe.
– To nie jest nasze ostatnie słowo w medycznych projektach PPP w Polsce. Jesteśmy zainteresowani kolejnymi – mówi Thomas Schantl, dyrektor w Vamed Group.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP, AT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / PPP pomoże w walce z rakiem