PPP potrzebne do biogazowni

ANP
opublikowano: 26-05-2010, 00:00

W województwie podlaskim ma szansę powstać projekt na rzecz rozwoju zielonej energii. I to w formule partnerstwa.

W województwie podlaskim ma szansę powstać projekt na rzecz rozwoju zielonej energii. I to w formule partnerstwa.

Fundacja Bałtycka Eko-Energetyka, której założycielem jest m. in. Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk, ogłosiła przetarg na budowę biogazowni rolniczej wraz z blokiem kogeneracyjnym. Przedsięwzięcie szacowane na 15-18 mln zł netto ma być realizowane w województwie podlaskim w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

— Fundacja chce działać na rzecz rozwoju zielonej energii i jest członkiem Bałtyckiego Klastra Ekoenergetycznego. Inspiracją do inwestycji był konkretny projekt zgłoszony przez polską firmę z klastra. Żeby go zrealizować, przeprowadzamy procedurę przetargową i zapraszamy do współpracy wszystkie zainteresowane podmioty posiadające projekty inwestycyjne budowy biogazowni — mówi Andrzej Puślecki, członek rady fundacji.

Fundacja dopuszcza możliwość realizacji kilku inwestycji. Zainteresowane firmy mogą składać wnioski do 14 czerwca.

Inwestycja ma polegać na zaprojektowaniu, wykonaniu i eksploatowaniu biogazowni rolniczej wraz z blokiem kogeneracyjnym. W ramach partnerstwa ma być powołana spółka celowa, w której udziały będzie mieć strona publiczna i partner prywatny.

— Fundacja może wnieść wiedzę, doświadczenie i specjalistów od sporządzania projektów inwestycyjnych oraz fachowców w zakresie instalacji biogazowych. Chcemy starać się o dofinansowanie unijne, bo w tak trudnych projektach tylko dzięki dotacjom można liczyć na rentowność na poziomie 20 proc. — dodaje Andrzej Puślecki.

Szacowany czas realizacji projektu to ok. półtora roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu