Praca w UE - Uzyskanie uznania kwalifikacji zawodowych

Materiał partnera
opublikowano: 29-09-2017, 00:00

Obywatele państw UE mogą pracować w dowolnym kraju UE bez konieczności uzyskania pozwolenia na pracę. Jednak jeśli zamierzasz zamieszkać i wykonywać swój zawód w innym kraju konieczne może być uzyskanie przez Ciebie uznania Twoich kwalifikacji zawodowych. Jeśli nie masz pewności jak to zrobić, pomocna może okazać się strona Twoja Europa.

Czy Twój zawód jest zawodem regulowanym?

Zawód jest zawodem regulowanym, jeśli można go wykonywać dopiero, gdy zdobędzie się konkretny dyplom, zda się specjalne egzaminy lub zarejestruje się w organizacji zawodowej. Jednak ponieważ w różnych krajach UE obowiązują różne zasady, powinieneś najpierw sprawdzić bazę danych zawodów regulowanych, aby dowiedzieć się, w którym kraju i przez jakie organy Twój zawód jest regulowany. Jeśli baza danych nie zawiera Twojego zawodu, możesz skontaktować się z krajowym punktem kontaktowym do spraw kwalifikacji zawodowych w kraju, w którym zamierzasz podjąć pracę.

Jeśli Twój zawód jest regulowany w kraju, w którym zamierzasz zamieszkać, musisz uzyskać pełne uznanie swoich kwalifikacji przed rozpoczęciem pracy. Organ odpowiedzialny za dostęp do Twojego zawodu w danym kraju udzieli Ci informacji o tym, jakie dokumenty są wymagane.

Sprawdzając obowiązujące wymagania przed przeprowadzką unikniesz niepotrzebnego stresu

Christophe niedawno ukończył we Francji studia na kierunku biologii i przeprowadził się do Hiszpanii. Ponieważ jego zawód nie jest regulowany we Francji, to spodziewa się, że z łatwością będzie mógł podjąć pracę jako biolog w Hiszpanii, szczególnie że już zna język hiszpański.

Jednak po przyjeździe do Hiszpanii i złożeniu wielu podań o pracę, Christophe został poproszony o udowodnienie, że posiada kwalifikacje konieczne do wykonywania zawodu biologa w Hiszpanii. To znacznie opóźniło znalezienie przez niego pracy i spowodowało, że przez kilka tygodni Christophe musiał czekać na załatwienie formalności urzędowych, czego można było uniknąć.

Dowiedz się, jak uzyskać uznanie swoich kwalifikacji zawodowych, aby móc podjąć pracę w zawodzie regulowanym w innym kraju UE.

Europejska legitymacja zawodowa (EPC) znacznie ułatwia ten proces

Jeśli jesteś farmaceutą, fizjoterapeutą, przewodnikiem górskim, agentem nieruchomości, albo pielęgniarzem odpowiedzialnym za opiekę ogólną, możesz skorzystać z europejskiej legitymacji zawodowej (EPC). EPC to procedura elektroniczna przyspieszająca i upraszczająca tradycyjne procedury uznania kwalifikacji zawodowych. Status swojego wniosku można śledzić w internecie, a przy składaniu nowych wniosków w innych krajach ponownie wykorzystać przedłożone już dokumenty.

Hanna, pielęgniarka odpowiedzialna za opiekę ogólną z Danii zdecydowała o złożeniu wniosku o wydanie EPC ponieważ jej mąż był często kierowany do pracy w innych krajach UE. Po zatwierdzeniu wniosku Hanny o wydanie EPC, mogła ona utworzyć zaświadczenie EPC w formacie pdf. Jej zaświadczenie zawiera numer referencyjny, który umożliwia szybką weryfikację jej kwalifikacji przy przeprowadzce do innego kraju.

Zasady i procedury dotyczące EPC

Wnioski składa się w internecie wraz ze skanami odpowiednich dokumentów wymaganych do urzędu w kraju pochodzenia. Urząd ten pomaga w złożeniu wniosku i sprawdza, czy jest poprawny i kompletny. Potwierdza także autentyczność i ważność Twoich dokumentów.

Każdy wniosek może być sprawdzany w internecie przez urząd zarówno w kraju pochodzenia, jak i w kraju przyjmującym, które mogą zażądać wniesienia opłaty za sprawdzenie dokumentacji. Jeśli kraj przyjmujący nie podejmie decyzji w terminie wymaganym zgodnie z prawem, Twoje kwalifikacje zostaną w sposób domyślny uznane i będziesz mógł wygenerować zaświadczenie EPC ze swojego konta internetowego. W przypadku odrzucenia przez urząd wniosku, urząd ma obowiązek podania przyczyn i określenia sposobu odwołania od tej decyzji.

Jeśli posiadasz kwalifikacje uzyskane poza UE również możesz złożyć wniosek o wydanie EPC, o ile Twoje kwalifikacje zostały uznane w jednym z krajów UE i wykonywałeś swój zawód w tym kraju przez co najmniej 3 lata po jego uznaniu.

Dodatkowe informacje

Portal Twoja Europa dostarcza praktycznych informacji w 23 językach oraz dostęp do pomocy dla osób mieszkających, pracujących, robiących zakupy, studiujących lub podróżujących w lub do innego kraju europejskiego. Gromadzi on w jednym miejscu wszystkie informacje praktyczne przydatne dla obywateli UE potrzebujących wsparcia i wskazówek dotyczących ich praw albo pragnących uniknąć niepotrzebnych trudności i formalności.

Strona ta jest dostępna we wszystkich językach UE. Po wpisaniu słowa kluczowego w polu wyszukiwania powinieneś być w stanie znaleźć odpowiedź na swoje pytanie już po kilku kliknięciach. Powinieneś także znaleźć informacje o krajowym punkcie kontaktowym do spraw związanych z każdym zagadnieniem, jak również linki przydatne w przypadku konieczności uzyskania dodatkowych informacji.

Dzięki stronie Twoja Europa, będącej oficjalną stroną UE zawierającą odpowiedzi na wszystkie pytania, które mogą pojawić się w związku z podróżami, przeprowadzkami, studiami, pracą, emeryturą, zakupami lub prowadzeniem działalności gospodarczej w Unii Europejskiej możesz uzyskać dodatkowe informacje o swoich prawach jako obywatel Unii Europejskiej. Wszystkie prawa obywateli UE w jednym miejscu!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Praca w UE - Uzyskanie uznania kwalifikacji zawodowych