Praca z koparką, wszystko jedno do kogo należącą

Agata Hernik
opublikowano: 13-11-2007, 00:00

Dobra kondycja branży budowlanej powoduje wzrost zapotrzebowania na maszyny. Nie każdy chce kupować własne koparki czy spycharki...

Leasing maszyn budowlanych rozwija się najszybciej od lat

Dobra kondycja branży budowlanej powoduje wzrost zapotrzebowania na maszyny. Nie każdy chce kupować własne koparki czy spycharki...

O tym, jak popularny stał się leasing maszyn budowlanych, najlepiej świadczą liczby. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku wartość sfinansowanych w ten sposób maszyn osiągnęła niemal 1,4 mld zł. To więcej niż w całym poprzednim roku. Nie zanosi się także na spadek popularności tej usługi.

— Na ten wzrost niewątpliwie ma wpływ obecna koniunktura gospodarcza, dynamicznie rosnący popyt inwestycyjny, inwestycje drogowe i rozwój budownictwa mieszkaniowego. Rozpowszechnienie wśród przedsiębiorców przekonania, że leasing jest atrakcyjnym narzędziem finansowania, a także większa dostępność i elastyczność ofert leasingodawców to kolejne czynniki decydujące o wzroście. Liczę, że tendencja ta utrzyma się również w kolejnych latach, m.in. dzięki kontraktom związanym z budową infrastruktury na EURO 2012 i wykorzystaniu z funduszy unijnych — prognozuje Waldemar Topiński, dyrektor departamentu transportu i maszyn budowlanych VB Leasing.

Nic niezwykłego

Leasing maszyn budowlanych nie różni się od leasingu jakiegokolwiek innego środka trwałego. Usługa polega na zakupieniu przedmiotu i oddaniu go na określony czas w użytkowanie przedsiębiorcy, który w zamian wnosi opłaty leasingowe. Dodatkowo użytkownik ma prawo nabyć finansowany przedmiot po zakończeniu okresu, na jaki zawarto umowę.

— Jedyną specyfiką w przypadku finansowania maszyn budowlanych może być większe zainteresowanie leasingobiorców płatnościami dopasowanymi do sezonu budowlanego, tzn. niższymi zimą, a znacznie wyższymi w pozostałych miesiącach. Jeszcze jednym zjawiskiem, wynikającym ze znakomitej kondycji branży budowlanej w Polsce, są częste wnioski klientów o krótkie finansowanie, do 3 lat, oraz chęć wnoszenia opłat wstępnych — mówi Artur Słomka, menedżer ds. strategii i rozwoju produktów w SG Equipment Leasing Polska.

Wstępne prześwietlenie

Przed podpisaniem umowy warto dokładnie przyjrzeć się jej ogólnym warunkom i dowiedzieć się, ile łącznie będzie kosztować usługa. Jednak to zbyt mało. Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach.

— Przy wyborze spółki leasingowej klienci powinni kierować się także czynnikami pozafinansowymi. Oprócz ceny i ogólnych zapisów w umowie powinni zwrócić uwagę na jakość obsługi, rzetelność przekazywanych informacji czy serwis posprzedażowy.

Szczególnej uwagi wymaga wybór firmy leasingowej oraz ocena jej wyników i pozycji rynkowej, sytuacji finansowej, udziałowców, dotychczasowego doświadczenia, specjalizacji czy lokalizacji. Te elementy są równie ważne, jak cena, ponieważ podpisując umowę, przedsiębiorstwo budowlane wiąże się ze spółką leasingową na dłuższy czas — tłumaczy Waldemar Topiński.

Ile kosztuje

To, ile firma zapłaci leasingodawcy, jest już sprawą indywidualną, zależy od tego, co przedsiębiorca chce wziąć w leasing i na jak długo.

— Trudno podać konkretny koszt całkowity leasingu, ponieważ zależy on od wielu czynników, m.in. od rodzaju maszyny, jej wieku, okresu amortyzacji, długości trwania umowy, sezonowości harmonogramu — wylicza Marek Dziok, dyrektor departamentu rozwoju rynku w Europejskim Funduszu Leasingowym.

Jednak bez względu na koszty, leasing może być rozsądnym sposobem finansowania sprzętu niezbędnego na budowie, który jak wiadomo do najtańszych nie należy.

— Dla wielu firm leasing pod względem kosztów jest porównywalny z kredytem na maszyny. Przy założeniu takiej samej stopy finansowania dla kredytu i leasingu, leasing będzie tańszy. Wynika to z faktu „przyspieszonej amortyzacji” — czyli wliczenia w koszty rat w ciągu okresu trwania umowy, który, jak wynika ze statystyki, jest krótszy niż okres normatywnej amortyzacji. Najwięcej umów zawiera się na 3 lata, a normatywny okres amortyzacji dla większości maszyn budowlanych to 5 lub nawet więcej lat. Można zatem stwierdzić, że zwiększenie odpisów w koszty tworzy nadwyżkę finansową w firmie z powodu niższego podatku dochodowego — tłumaczy Marek Dziok.

1,38

mld zł Tyle wyniosła wartość leasingu maszyn budowlanych w I półroczu 2007...

1,35

mld zł ...a tyle w całym roku 2006.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agata Hernik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu