Prace nad umową społeczną nie zostały wstrzymane

opublikowano: 11-01-2007, 17:16

W czwartek sejmowa komisja pracy zapoznała się z informacją ministra pracy i polityki społecznej na temat stanu prac.

Resort pracy zaprzecza jakoby prace nad umową społeczną zostały wstrzymane i deklaruje gotowość do rozmów. O wstrzymaniu prac informowali przedstawiciele organizacji związkowych i pracodawców. W czwartek sejmowa komisja pracy zapoznała się z informacją ministra pracy i polityki społecznej na temat stanu prac.

Komisja Trójstronna, złożona z przedstawicieli rządu, związkowców i pracodawców, rozpoczęła prace na umową społeczną "Gospodarka- Praca-Rodzina-Dialog" już w marcu 2006 r. Umowa ma zawierać rozwiązania na rzecz wzrostu gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy i spadku bezrobocia oraz działania na rzecz rozwoju rodziny i społeczeństwa obywatelskiego. Nie określono terminu zakończenia prac nad umową społeczną; przewidywano, że mogą potrwać do połowy 2007 r.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski przypomniał, że partnerzy społeczni i strona rządowa pracują nad zgłoszonymi do tej pory propozycjami negocjacyjnymi również w ramach zespołów problemowych Komisji Trójstronnej. Utworzono organ opiniodawczo-doradczy rządu pod przewodnictwem premiera, czyli zespół ds. umowy społecznej, który ma opracować projekt umowy społecznej. W zespole powołano sześć grup roboczych podlegających pod ministerstwa - dodał.

Zapowiedział, że 22 stycznia na prezydium Komisji przedstawione zostaną informacje na temat stanu prac zespołu rządowego i propozycje regulaminu dalszego negocjowania. Natomiast 30 stycznia zaplanowano posiedzenie zespołu rządowego, podczas którego premier ma zatwierdzić ofertę negocjacyjną rządu.

Przedstawiciele pracodawców i związkowców, którzy wzięli udział w posiedzeniu komisji, m.in. Konfederacji Pracodawców Polskich, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Forum Związków Zawodowych zwracali uwagę, że rząd zaprzestał prac na umową społeczną.

Rafał Baniak z Konfederacji Pracodawców Polskich powiedział, że "do dziś nie ma żadnego efektu pracy strony rządowej". Dodał, że "przyjęcie priorytetów na początku prac Komisji odbyło się bez problemów, zaś później, gdy partnerzy społeczni przesłali konkretne propozycje, strona rządowa zaprzestała prac".

W jego opinii, nie są przestrzegane zasady dialogu społecznego. "Nie może być tak, że ministrowie nie przesyłają projektów ustaw do konsultacji społecznych lub robią to po terminie" - zaznaczył.

Kuberski odpierał zarzuty pracodawców i związkowców. "Pozornie może to tak wyglądać, że po stronie rządu nic się nie dzieje w kwestii umowy społecznej. Nie zmarnowaliśmy jednak tego czasu. Dajcie nam jeszcze miesiąc. Jeżeli 30 stycznia premier przyjmie tematy prac, możemy zacząć negocjacje" - zaapelował do pracodawców i związkowców Kuberski.

Wiceminister pracy przyznał, że "prace w połowie roku stanęły ze względu na zmiany w rządzie i resorcie pracy".(DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane