Pracodawcy chcą pracy w niedziele

Albert Stawiszyński
23-07-2003, 00:00

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych lansuje pomysł ograniczenia zakazu pracy w niedziele. Chodzi o przypadki szczególne, gdy przerwanie pracy może narazić pracodawcę na znaczne koszty. Pomysł krytykują jednak związki zawodowe.

Dyskusje dotyczące wykonywania pracy w niedziele zawsze budziły wiele kontrowersji. Nic więc dziwnego, że podobnie jest z pomysłem ograniczenia obecnie obowiązującego zakazu pracy w niedziele, jaki lansuje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP). Zdaniem Macieja Sekundy, eksperta PKPP, pracodawcy powinni mieć możliwość zatrudniana pracowników w niedziele w sytuacjach szczególnych, gdy niewykonanie pracy na czas może oznaczać dla przedsiębiorstwa kary umowne lub zerwanie kontraktu.

— Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku, gdy w tygodniu w firmie zdarzyła się przerwa w dopływie energii, pracownicy nie dotarli do pracy z powodu strajku kolei, itp.— wskazuje Maciej Sekunda.

Dziś tą sprawą ma zająć się zespół prawa pracy działający przy Komisji Trójstronnej. Na ostatnim posiedzeniu zespołu strona rządowa reprezentowała stanowisko, iż na zasadach wyjątku — w przypadkach gdy zaniechanie pracy narażałoby pracodawcę na szkodę — dopuszczalna jest praca w niedziele. Poważną kwestię sporną stanowił natomiast sposób rekompensaty za pracę w niedziele. Rząd ma swoją propozycję. Jej szczegóły nie są znane.

— Propozycja przedstawiona przez rząd jest jeszcze w fazie dyskusji. Niewykluczone, że na dzisiejszym posiedzeniu komisji uda się dojść do porozumienia — enigmatycznie odpowiada Maciej Sekunda.

Pomysłowi zliberalizowania zakazu pracy w niedziele wyraźne „nie” mówią natomiast związki zawodowe.

— Propozycja pracodawców, by jeszcze bardziej ograniczyć zakaz pracy w niedziele, jest dla nas nie do przyjęcia. Oczywiście nie wykluczamy dyskusji na ten temat. Należy jednak podkreślić, że dziś Polska ma chyba najbardziej liberalne przepisy dotyczące zatrudniania w niedziele. Natomiast my jesteśmy z gruntu przeciwni pracy w ten dzień tygodnia — mówi Zbigniew Kruszyński, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pracodawcy chcą pracy w niedziele