Pracodawcy jeszcze w niezłych nastrojach

DI
opublikowano: 13-02-2012, 00:00

Barometr rynku pracy

Badanie potrzeb pracodawców, przeprowadzone przez Pracuj.pl w styczniu, pokazuje, że nastroje w firmach, klientach serwisu, nie zmieniły się znacząco od poprzedniego kwartału (pierwsza edycja badania odbyła się w październiku 2011 r.). Najwięcej, bo ponad połowa pracodawców zamierza zatrudnić w I kwartale tego roku do 10 pracowników, a 15 proc. nie przyjmie nikogo.

Poszukiwani będą głównie pracownicy działów sprzedaży, obsługi klienta i specjaliści IT. Podobne odpowiedzi uzyskano w pierwszej edycji. Zbliżony odsetek respondentów (63 proc.) wskazał też, że chce zatrudnić podobną liczbę pracowników jak w poprzednich kwartałach. Od października wzrósł o 10 pkt proc. odsetek firm, które wskazały skutki spowolnienia gospodarczego jako powód wstrzymania rekrutacji.

W styczniu zapytano dodatkowo, do jakich działów pracodawcom najtrudniej znaleźć ludzi. Prawie co czwarta firma (24 proc.) nie ma z tym problemów. Ale co piąta wskazała na problem z rekrutacją do działów sprzedaży, a 15 proc. do działu IT. — Liczba absolwentów kierunków informatycznych jest nadal zbyt mała, by nasycić rynek. Dodatkowo wraz z rozwojem nowych rozwiązań firmy potrzebują ludzi o nowych umiejętnościach, jakich kandydaci nie mieli szansy zdobyć podczas studiów. Rynek szuka, na przykład, deweloperów aplikacji mobilnych, specjalistów od geolokalizacji czy od bezpieczeństwa w sieci. To specjalizacje, które nie istniały, kiedy obecni absolwenci zaczynali studia – mówi Paweł Leks, dyrektor działu rozwoju produktu w Grupie Pracuj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane