Pracodawcy mogą wyznaczyć 24 grudnia dniem wolnym od pracy

DI, PAP
opublikowano: 14-12-2007, 17:21

Pracodawcy, stosując zasadę pięciodniowego tygodnia pracy, mogą wyznaczyć jako wolny od pracy każdy dzień tygodnia. W tym roku może to być także 24 grudnia, przypadający w poniedziałek - przypomina resort pracy.

Dzień wolny w takim przypadku należy jednak odpracować w innym terminie, na przykład w sobotę. Czas pracy szczegółowo regulują przepisy ustawy Kodeks pracy.

"Ponadto pracodawca może samodzielnie podjęć decyzję w kwestii usprawiedliwienia nieobecności pracowników przez część dnia pracy, na przykład zwolnienie ich w danym dniu z obowiązku wykonywania pracy - po godz. 12" - podkreślono w przesłanym PAP w piątek komunikacie MPiPS.

Jednakże w takim przypadku pracownicy nie mogą utracić wynagrodzenia za czas nieprzepracowany. "Jak wynika z praktyki, ten sposób skracania czasu pracy pracowników jest już przez pracodawców stosowany, w szczególności w takim dniu jak dzień 24 grudnia" - informuje resort pracy.

Skracanie czasu pracy pracowników w tym trybie nie może dotyczyć wszystkich pracowników. "Są bowiem takie rodzaje prac, które nie mogą być przerwane - ze względu na ich społeczną użyteczność lub nie mogą być wstrzymane - ze względu na określoną technologię produkcji" - przypomina MPiPS.

Minister Pracy i Polityki Społecznej nie jest upoważniony do wydania decyzji, która gwarantowałby wszystkim pracownikom krótszy czas pracy w Wigilię, 24 grudnia - głosi komunikat

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pracodawcy mogą wyznaczyć 24 grudnia dniem wolnym od pracy