Pracodawcy mrożą zatrudnienie

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 13-12-2011, 00:00

Skłonność firm do rekrutowania nowych pracowników jest niższa niż w kryzysowym 2009 r.

Kończy się czas ożywienia na rynku pracy. Już tylko 14 proc. przedsiębiorców planuje w najbliższych miesiącach tworzyć miejsca pracy — wynika z najnowszego sondażu firmy Manpower. To najniższy odsetek w trzyletniej historii badania. Nawet w szczycie ostatniego kryzysu, w 2009 r., przedsiębiorcy byli bardziej skłonni do zwiększania zatrudnienia niż obecnie.

— Szefowie firm obserwują sytuację w strefie euro i obawiają się o wpływ tych wydarzeń na koniunkturę w Polsce. Dlatego na razie wstrzymują się z decyzjami rekrutacyjnymi. Stanęli na rozdrożu i chcą zobaczyć, jak rozwinie się sytuacja — mówi Iwona Janas, dyrektor zarządzająca Manpower Polska. Na szczęście, kryzys w strefie euro nie skłania jeszcze pracodawców do gwałtownego redukowania zatrudnienia. Co prawda, odsetek firm planujących zwolnienia też rośnie (sięgnął 11 proc. w ostatnim badaniu), ale tempo tego przyrostu nie jest jeszcze niepokojące.

— Cały czas jesteśmy „na plusie”, czyli nadal więcej firm chce zwiększać zatrudnienie, niż je redukować — mówi Iwona Janas. Pozytywne jest też to, że polscy pracodawcy na tle Europy cały czas wydają się wyjątkowymi optymistami. Spośród 20 przebadanych w analogiczny sposób krajów Starego Kontynentu, tylko w pięciu wyniki są lepsze niż u nas (tzn. saldo odpowiedzi pozytywnych i negatywnych jest wyższe). W dodatku są to głównie gospodarki zdrowe i odporne na dotychczasowe zawirowania (np. Szwecja, Norwegia, Niemcy). Wyniki badania potwierdzają opinię ekonomistów, że polski rynek pracy powoli wchodzi w stagnację. Według specjalistów PKO BP, w 2012 r. dynamika zatrudnienia w gospodarce spadnie do 0,2 proc., wobec 2,2 proc. w mijającym roku.

— Zbliżające się wyhamowanie wzrostu gospodarczego w Polsce będzie stopniowo schładzać koniunkturę na rynku pracy — ostrzega Karolina Sędzimir, ekonomistka PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu