Pracownicy banku Pekao SA wystawili akcje na sprzedaż

Artur Sulejewski
opublikowano: 23-06-2000, 00:00

Pracownicy banku Pekao SA wystawili akcje na sprzedaż

Zdaje się, że nadchodzące lato rozleniwiło inwestorów. Na ostatnich sesjach nic wielkiego się nie wydarzyło. Specjalnego ożywienia na rynku nie przyniosły publikowane w ostatnim czasie informacje ze sfery makroekonomii (dane na temat tendencji inflacyjnych w kraju czy majowej dynamiki produkcji przemysłowej). Na ostatnim fixingu przed czwartkowym świętem, nie zauważony pozostał także ostatni komunikat GUS dotyczący deficytu handlowego w okresie pierwszych pięciu miesięcy 2000 roku, stopy bezrobocia oraz tempa wzrostu produktu krajowego brutto w pierwszym kwartale 2000 r.

W CZASIE kilku ostatnich sesji osłabł także wpływ „zaoceanicznych” tendencji mających miejsce na tamtejszych rynkach akcji, na rozwój wydarzeń na parkiecie w Warszawie. Na przykład we wtorek indeks Nasdaq zyskał na wartości zdecydowanie ponad 3 proc. Dzień później u nas reakcja inwestorów była wyraźnie stonowana i nie wywarła na notowaniach polskich spółek identyfikowanych z działalnością w ogólnoświatowej sieci takiego znaczenia, jak we wcześniejszych okresach (skala wzrostu WIG Teleinformatyka i TechWIG ledwo zdołała przekroczyć jeden procent).

OSTATNIĄ przedświąteczną sesję uznać by można za bezbarwną. Zdołał ją jednak urozmaicić przebieg notowań akcji Pekao SA. Na fixingu wartość obrotów na całym rynku zbliżyła się do 204 mln zł i wykazała tym samym ponad 40- -proc. wzrost aktywności inwestorów w porównaniu z wtorkowymi notowaniami. Blisko połowa z tej kwoty wygenerowana została przez obrót na papierach banku.

ZE 145,34 mln akcji, które składają się na kapitał akcyjny Pekao SA, podczas porannych notowań właściciela zmieniło ponad 1 mln papierów tej instytucji finansowej. Wzmożony ruch na tym rynku był wynikiem postawy pracowników banku. Po dwuletnim oczekiwaniu, 21 czerwca skończyło się obowiązujące ich embargo na sprzedaż 20,6 mln walorów, które otrzymali za darmo.

W UPROSZCZENIU można powiedzieć, że w trakcie notowań jednolitych nowego nabywcę znalazła (w przybliżeniu) co 20 akcja pracownicza banku. Pracownicza podaż odbiła się na kursie. Notowania Pekao SA spadając do poziomu 50,3 zł obniżyły się o 7,9 proc. Silniejszy spadek na całym rynku podstawowym dotknął jedynie papiery Exbudu, które zostały przecenione o 8,8 proc. Notowania ciągłe pozwoliły jednak na odrobienie części strat poniesionych w pierwszej części sesji. Na ich zakończenie kurs Pekao SA ustalił się na poziomie 53 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Polecane