Pracownicy Elektrowni Dolna Odra przeciw prywatyzacji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-10-2005, 16:39

Związkowcy z Zespołu Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie pod Szczecinem sprzeciwiają się prywatyzacji ich firmy, bo - jak twierdzą - "jest zbyt wiele przykładów złych prywatyzacji przedsiębiorstw tej branży". W proteście w środę oflagowali budynki firmy i rozwiesili transparenty.

Związkowcy z Zespołu Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie pod Szczecinem sprzeciwiają się prywatyzacji ich firmy, bo - jak twierdzą - "jest zbyt wiele przykładów złych prywatyzacji przedsiębiorstw tej branży". W proteście w środę oflagowali budynki firmy i rozwiesili transparenty.

    Pracownicy obawiają się, że w przypadku prywatyzacji wielu z nich może stracić zatrudnienie, tak jak ich koledzy z Elektrowni Połaniec. "Mamy obawy, że u nas może być podobnie. Tam, przed prywatyzacją, pracowało 2400 osób, a teraz już tylko 400" - powiedział Henryk Kowalski z zakładowej NSZZ "S" . 

    Pracownicy chcą o przyszłości swojego zakładu rozmawiać z przedstawicielem Ministerstwa Skarbu Państwa. "Mamy ustne przyrzeczenie, że minister Socha nie podpisze za swojej kadencji umowy prywatyzacyjnej" - poinformował Kowalski. 

    Według niego na 11 października wyznaczono spotkanie zarządu ZEDO z przedstawicielem resortu skarbu. Do spotkania ma dojść w siedzibie firmy. "Ustnie przekazano nam taką informację z ministerstwa" - dodał.

    W środę minister skarbu Jacek Socha powiedział dziennikarzom w Warszawie, że Zespół Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) będzie gotowy do sprzedaży na przełomie listopada i grudnia. Zapewnił jednocześnie, że prywatyzację firmy będzie realizował nowy minister.

    Resort skarbu chce ze sprzedaży ZEDO uzyskać ponad 1 mld zł.    MSP prowadzi równoległe rokowania o prywatyzacji Dolnej Odry z trzema podmiotami: Elektrownią Połaniec-Grupą Electrabel, Endesa Europa SL i Enel S.p.A. 

    Oferta MSP dotyczy zakupu co najmniej 10 procent akcji ZEDO.

    ZE Dolna Odra zatrudnia łącznie około 2,5 tys. pracowników. Tworzą go Elektrownia Dolna Odra, Elektrownia Pomorzany oraz Elektrownia Szczecin. Wszystkie pracują na węglu kamiennym.

    ZE Dolna Odra wytwarza i prowadzi dystrybucję energii elektrycznej i cieplnej. Spółka jest największym producentem energii elektrycznej na Pomorzu Zachodnim - dysponuje mocą osiągalną 1.950 MW i udziałem w rynku w wysokości 6 proc.

    W 2004 zysk netto ZEDO wyniósł 14,8 mln zł, a przychody 1,18 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane