Pracownicy IKS Solino zakończyli protest głodowy

(Marek Druś)
29-11-2006, 21:02

Pracownicy Inowrocławskich Kopalni Soli (IKS) Solino zakończyli w środę głodówkę. Podpisano umowę regulującą tryb rozmów na temat przyszłości zakładu - poinformowali PAP w środę związkowcy. Pracownicy IKS nie chcieli zgodzić się na sprzedaż jednego z wydziałów firmy.

Pracownicy Inowrocławskich Kopalni Soli (IKS) Solino zakończyli w środę głodówkę. Podpisano umowę regulującą tryb rozmów na temat przyszłości zakładu - poinformowali PAP w środę związkowcy. Pracownicy IKS nie chcieli zgodzić się na sprzedaż jednego z wydziałów firmy.

Podpisanie porozumienia zakończyło trwający od 13 listopada protest głodowy, w którym uczestniczyło w sumie 22 pracowników. Dziesięć osób, które dotrwały do końca, przewieziono do szpitala na badania.

"Po prawie 24 godzinach negocjacji z zarządem IKS, przedstawicielami PKN Orlen i Ministra Skarbu Państwa podpisaliśmy porozumienie w sprawie realizacji naszych postulatów. Tym samym prowadzony od 17 dni protest głodowy zakończył się" - powiedział PAP lider Solidarności w IKS Jerzy Gawęda.

Porozumienie przewiduje powołanie zespołów złożonych z przedstawicieli załogi i właścicieli IKS (70 proc. akcji należy do PKN Orlen), które zajmą się oceną obecnej sytuacji Solino oraz określą możliwości rozwoju spółki. Jednym z ważniejszych problemów, wymagających pilnego rozwiązania jest przyszłość wydziału konfekcjonowania soli, zwanego starą warzelnią.

Zarząd IKS Solino planował sprzedanie tracącego rentowność wydziału należącym do Ciech SA Zakładom Sodowym Janikosoda w pobliskim Janikowie. Warzelnia Janikosody jest odbiorcą produkowanej przez Solino solanki, skąd gotowa sól wraca do Solino i jest tu jedynie paczkowana. Zapowiedź sprzedaży była bezpośrednią przyczyną protestu.

Załoga IKS domagała się wybudowania przez Solino własnej warzelni, co gwarantował pakiet prywatyzacyjny firmy. Według zarządu IKS, warunkiem inwestycji była jednak opłacalność, a uzyskanie jej jest wątpliwe wobec bliskości warzelni Janikosody, zaspokajającej krajowe potrzeby.

"W ramach podpisanego porozumienia IKS Solino nie będzie wyciągało jakichkolwiek konsekwencji wobec protestujących pracowników, dołoży również starań, aby w razie potrzeb zapewnić im odpowiednią opiekę lekarską. Choć wielodniowe rozmowy nie były łatwe, to podczas aktu podpisania porozumienia wszyscy zgodnie deklarowali satysfakcję z nowego początku wzajemnych stosunków" - podkreślił prezes zarządu IKS Solino Andrzej Malinowski.

Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino S.A. są największym w kraju producentem solanki. Spółka zajmuje się również przetwórstwem soli oraz prowadzi działalność usługowo-handlową w branży górniczej i administruje podziemnymi zbiornikami paliw, przede wszystkim ropy naftowej i gazu.

Działające od 1994 roku w formie spółki akcyjnej IKS Solino tworzą trzy zakłady: Kopalnia Soli oraz Podziemny Magazyn Ropy i Paliw Góra w Górze k. Inowrocławia; Kopalnia Soli Mogilno w Przyjmie k. Mogilna; a także Wydział Przeróbki i Konfekcjonowania Soli w Inowrocławiu. Firma zatrudnia około 300 pracowników.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Pracownicy IKS Solino zakończyli protest głodowy