Pracownicy KGHM nie chcą wykupu deputatu węglowego

PAP
opublikowano: 10-11-2011, 14:42

Pracownicy KGHM opowiedzieli się w referendum przeciw wykupowi deputatu węglowego, który przysługuje emerytom i rencistom. Zarząd chciał wykupić deputat za 17 tys. zł, by emerytom nie płacić co roku ekwiwalentu. Obecnie dostają oni z tego tytułu ok. 1900 zł.

W dwudniowym głosowaniu uczestniczyło 73 proc. pracowników miedziowej spółki, co oznacza, że referendum jest ważne. Ponad 67 proc. głosujących opowiedziało się przeciw propozycji wykupu deputatu węglowego przysługującego emerytom i rencistom.

W referendum pracownicy KGHM byli pytani, czy zgadzają się na wykup deputatu węglowego przez spółkę za 17 tys. zł i jednoczesne wykreślenie paragrafu 50. Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, który reguluje wypłatę deputatu węglowego emerytom i rencistom.

„Wysoka frekwencja w referendum to potwierdzenie, że sprawa była istotna dla pracowników. Tak jednoznaczne wyniki pozwalają także ostatecznie wyjaśnić ten temat. Propozycja zarządu wychodziła naprzeciw wcześniejszym oczekiwaniom społecznym i była jednocześnie racjonalna ze względów biznesowych” - skomentował wyniki referendum prezes KGHM Polska Miedź Herbert Wirth.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi Józef Czyczerski w rozmowie z PAP podkreślił, że wynik referendum pokazuje, że zarząd spółki nie wie jakie są nastroje pracowników. „Związki sygnalizowały, że pracownicy nie zgodzą się na proponowaną przez zarząd kwotę” - mówił w czwartek Czyczerski. Związek poparłby wykup deputatu węglowego, gdyby kwota ekwiwalentu wynosiła około 60 tys. zł.

Obecnie emeryci otrzymują co roku około 1900 zł za deputat węglowy, który wynosi 2,5 tony. Z tego przywileju korzysta w KGHM ponad 19 tys. emerytów i rencistów. Deputat węglowy otrzymują również pracownicy spółki, czyli ponad 18 tys. osób. Największy przypada pracującym górnikom dołowym, to ekwiwalent 8 ton węgla.

Zarząd KGHM chciał, aby przyszli i obecni emeryci i renciści otrzymali jednorazowy ekwiwalent za deputat węglowy, proponował 17 tys. zł. Pracownicy po otrzymaniu jednorazowego ekwiwalentu nadal pobieraliby deputat węglowy, aż do momentu przejścia na emeryturę. Z kolei aktualni emeryci po otrzymaniu jednorazowego ekwiwalentu, nie otrzymywaliby już deputatu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Pracownicy KGHM nie chcą wykupu deputatu węglowego