Pracownicy lekceważą ryzyko

IWA
opublikowano: 10-07-2012, 00:00

Do wypadków przy pracy przyczynia się m.in. brawura — alarmuje inspekcja pracy.

Na okoliczności 2370 wypadków przy pracy, do których doszło w 2011 r., złożyło się ponad 9 tys. przyczyn — ustalili inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy. Wśród nich dominowały tzw. czynniki ludzkie, które stanowiły 46,8 proc. wszystkich zbadanych przyczyn wypadków.

W większości polegały one na nieprawidłowym zachowaniu się pracowników zaskoczonych niespodziewanymi zdarzeniami. Ale stwierdzano też przypadki lekceważenia zagrożeń, czyli brawurę i ryzykanctwo, a także niezachowanie dostatecznej koncentracji przy wykonywaniu określonych czynności. Zdarzało się ponadto, że pracownicy nie używali sprzętu ochronnego.

Ze sprawozdania PIP z jej działań w 2011 r., skierowanego do Sejmu, wynika, że na drugim miejscu czynników, które spowodowały wypadki przy pracy, były względy organizacyjne (42 proc.), co głównie przejawiało się w niewłaściwej organizacji pracy w zakładzie pracy. Inspektorzy stwierdzali brak nadzoru, instrukcji, tolerowanie przez sprawujących nadzór odstępstw od zasad bezpieczeństwa, niezapewnienie środków ochrony indywidualnej, niewłaściwe usytuowanie urządzeń.

Najmniejsza liczba stwierdzonych przyczyn wiązała się z wadami konstrukcyjnymi lub niewłaściwymi rozwiązaniami technicznymi. Stanowiły one 11,2 proc. ogółu ustalonych przyczyn wypadków przy pracy.

W 1301 wystąpieniach pokontrolnych inspektorzy sformułowali łącznie 3846 wniosków dla pracodawców, dotyczących podjęcia odpowiednich działań w celu wyeliminowania lub ograniczenia występujących w zakładach zagrożeń wypadkowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu