Pracownicy mogą kupić Ożarów

Krzysztof Kluska
08-08-2002, 00:00

Wczoraj Tele-Fonika Kable otrzymała od nieznanego inwestora propozycję zakupu fabryki w Ożarowie. Wiele wskazuje na spółkę pracowniczą, choć za całą sprawą może stać zachodni kapitał.

Rozpoczęły się spekulacje na temat inwestora, który mógłby kupić Ożarowską Fabrykę Kabli, należącą do spółki Tele-Fonika Kable. Zdaniem rynkowych specjalistów, prawdopodobnym kandydatem jest spółka pracownicza, która chce uratować około 600 etatów i liczy na pomoc Skarbu Państwa w zdobyciu funduszy na przejęcie zakładu.

— Do czasu zakończenia negocjacji nie ujawniamy, kto może być właścicielem — mówi Sławomir Gzik z Komitetu Protestacyjnego.

Nikt jeszcze nie oszacował ceny zakładu, ale po cichu mówi się o kwocie ponad 100 mln zł. Możliwe jednak, że za całą sprawą stoi gracz z branży kablowej. Z krajowego podwórka można wymienić Śląską Fabrykę Kabli, za którą stoi duński kapitał firmy NKT Cables.

— Nie można wykluczyć, że kłopoty Tele-Foniki, czyli protest załogi Ożarowa i cofnięcie zgody Komisji Papierów Wartościowych i Giełd na wycofanie akcji spółki z publicznego obrotu, zachęciły europejskich potentatów kablowych, takich jak na przykład Pirelli — twierdzi Wojciech Szymon Kowalski, niezależny analityk rynku kapitałowego.

Wejście zachodniej firmy do Ożarowa może jej pomóc w rozwinięciu skrzydeł w Polsce.

— Inwestor zyska też przychylność Skarbu Państwa, który doceni fakt ratowania miejsc pracy — dodaje anonimowo ekspert kablowego rynku.

Mało prawdopodobne wydaje się wejście azjatyckiego producenta kabli.

— Na zaproszenie do takiej transakcji inwestora spoza Europy pracownicy mieli za mało czasu — dodaje Wojciech Szymon Kowalski.

Wszystko powinno się wyjaśnić pod koniec sierpnia, kiedy rozmowy zarządu TFK i tajemniczego inwestora wkroczą w decydujący etap, czyli m.in. ustalania ceny i warunków sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kluska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pracownicy mogą kupić Ożarów