Pracownicy Polmosu z Bielska-Białej oflagowali zakład w obronie prezesa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-01-2006, 18:50

Pracownicy Śląskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych Polmos w Bielsku-Białej, w proteście przeciwko odwołaniu prezesa spółki Józefa Kapeli, oflagowali w czwartek zakład, a na bramie umieścili napis "Murem za prezesem".

Pracownicy Śląskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych Polmos w Bielsku-Białej, w proteście przeciwko odwołaniu prezesa spółki Józefa Kapeli, oflagowali w czwartek zakład, a na bramie umieścili napis "Murem za prezesem".

    W piątek późnym popołudniem podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Polmosu resort skarbu (jedyny akcjonariusz spółki) zdecydował o odwołaniu Kapeli z funkcji prezesa Śląskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych Polmos. Pracownicy spółki przesłali w poniedziałek do premiera Kazimierza Marcinkiewicza protest przeciwko tej decyzji, nie wykluczyli też strajku w obronie odwołanego prezesa.

    Przedstawiciel załogi w radzie nadzorczej spółki Marek Godziszka powiedział w czwartek PAP, że jeżeli decyzja nie zostanie zmieniona, wówczas zaskarży ją do sądu. "Mamy na to miesiąc czasu. Wcześniej chcemy jeszcze wykorzystać inne możliwości" - wyjaśnił.

    Dodał, że przedstawiciele załogi wystąpili do wiceministra skarbu Pawła Piotrowskiego, któremu podlega branża spirytusowa, o niezwłoczne spotkanie. "Chcemy spotkać się z wiceministrem i dowiedzieć, czym się kierował podejmując taką decyzję w niecałe dwa tygodnie po powołaniu go na stanowisko" - powiedział Godziszka.

    W biurze prasowym resortu skarbu, poinformowano w czwartek PAP, że termin spotkania z przedstawicielami załogi jeszcze nie został wyznaczony.

    Według Ministerstwa Skarbu Państwa, na decyzji NWZA o zdymisjonowaniu prezesa zadecydowały niesatysfakcjonujące wyniki finansowe spółki w stosunku do potencjału firmy.

    Dotychczas w sprawie zwolnionego prezesa interweniowali już m.in. podbeskidzcy parlamentarzyści, prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult, a u premiera Kazimierza Marcinkiewicza także Krajowa Rada Przetwórstwa Spirytusowego. Prezesa Kapelę popiera załoga, w tym działajace w spółce centrale związkowe.

    Józef Kapela obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym.

    ŚWWG Polmos SA jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Zatrudnia 192 osoby. W ubiegłym roku osiągnęła ok. 1,5 mln zł zysku brutto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane