Pracownicy przemyskiego oddziału Forte protestowali na ulicach

PAP
20-03-2009, 17:28

Ok. 150 osób, przede wszystkim pracowników firmy Forte, protestowało w piątek na ulicach Przemyśla (Podkarpackie). W ten sposób załoga fabryki domagała się wycofania uchwały rady nadzorczej firmy o  likwidacji miejscowego oddziału.

Jak poinformował PAP w piątek przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ äSolidarnośćö Andrzej Buczek, do protestu dołączyli pracownicy zakładu PKP Cargo z Przemyśla, gdzie utratą pracy zagrożonych jest ok. 500 osób.

äDo protestu i +walki na ulicach+ zmusiły nas władze Forte, które nie chcą z nami rozmawiać i nas lekceważą. Wystosowaliśmy petycję, jedną do zarządu Forte, w której domagamy się m.in. cofnięcia uchwały o likwidacji oddziału. Drugą skierowaliśmy do zarządu PKP Cargo i żądamy zaprzestania zwolnień indywidualnych do czasu porozumienia ze związkami zawodowymiö ľ dodał Buczek.

Policja na czas protestu zorganizowała objazdy. Ruch w mieście odbywał się płynnie. Po zakończeniu manifestacji na ulicach Przemyśla protest przeniósł się pod bramę zakładu Forte.

Rada nadzorcza Forte zdecydowała o zamknięciu oddziału w Przemyślu na początku marca. Pracę stracą 232 osoby. Produkcja ma się zakończyć jeszcze w marcu, a budynki i działka zostaną sprzedane; wyposażenie zaś ma trafić do innych zakładów firmy w Polsce.

Związkowcy chcą, by w sytuacji, gdy dojdzie do likwidacji zakładu, średnie odprawy pracownicze kształtowały się w wysokości odpowiadającej 12-miesięcznemu lub nawet 18-miesięcznemu wynagrodzeniu - w zależności od stażu pracy.

Poza tym związkowcy chcą, by władze spółki umorzyły wszystkim pracownikom pożyczki mieszkaniowe oraz wypłaciły załodze pieniędzy z funduszu świadczeń socjalnych. Na razie rozmowy nie przyniosły rezultatów.

Jak powiedział Buczek, w poniedziałek dojść ma do kolejnych rozmów z zarządem Forte. äJeśli nie będzie porozumienia, zorganizujemy referendum strajkowe. Nie wykluczamy wówczas zaostrzenia protestuö ľ powiedział.

Pracownicy przemyskiego oddziału od kilku dni nie pozwalają na wywóz z zakładu półproduktów (płyt meblowych) i maszyn.

Firma Forte, założona przez Macieja Formanowicza, działalność produkcyjną rozpoczęła w 1992 roku w Ostrowi Mazowieckiej. Jest producentem i eksporterem mebli; posiada siedem zakładów produkcyjnych w Polsce i za granicą oraz 10 spółek o profilu handlowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Pracownicy przemyskiego oddziału Forte protestowali na ulicach