Pracownicy stoczni Gryfia chcą wykupić akcje firmy od ARP

DI, PAP
opublikowano: 03-09-2010, 12:52

Związkowcy ze Stoczni Remontowej Gryfia w  Szczecinie zawiązują spółkę pracowniczą i planują zbiórkę pieniędzy na wykup akcji zakładu od Agencji Rozwoju Przemysłu - poinformował w piątek Jerzy Gerth z  zakładowej Solidarności 80.

Gryfia należy obecnie do Skarbu Państwa. Gerth powiedział, że w stoczni zawiązywana jest właśnie spółka pracownicza. Została zarejestrowana, powołano zarząd, założone będzie konto, na które pracownicy mogliby wpłacać pieniądze.

"Gdyby każdy z liczącej blisko tysiąc osób załogi wpłacił po tysiąc zł, to zebralibyśmy w pierwszym etapie milion zł. To byłaby suma wyjściowa. Jeszcze nie ustaliliśmy, skąd by pochodziły dalsze potrzebne fundusze" - powiedział Gerth. Po dopełnieniu formalności przy zakładaniu spółki, pracownicy zamierzają rozpocząć akcję informacyjną, zachęcającą do wpłacania pieniędzy.

"Prywatyzacja pracownicza to najbardziej przyjazna dla pracowników forma prywatyzacji. Ministerstwo Gospodarki przygotowało bardzo dobry program wspierający takie działania - chcemy z niego skorzystać" - powiedział Gerth.

Rzeczniczka ARP Roma Sarzyńska powiedziała PAP, że Agencja otrzymywała już wcześniej informację, że spółka pracownicza do końca sierpnia ma przedstawić propozycję wykupu akcji Gryfii. "Zostaliśmy jednak poinformowani, że pieniędzy nie uda się zebrać. O tym, że pracownicy kolejny raz rozpoczynają akcję zbierania funduszy, dowiedzieliśmy się z mediów. Doniesień medialnych na temat działań pracowników firmy, ARP nie będzie komentować" - powiedziała rzeczniczka.

Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia jest jedną z największych stoczni remontowych w Polsce. Zatrudnia ok. tysiąca osób. Jak informowała stocznia na początku br., mimo kryzysu w transporcie morskim, rok 2009 zakończyła zyskiem. Przychody ogółem za 2009 r. wyniosły ponad 200 mln zł, a zysk netto wyniósł 1,5 mln zł.

Stocznia wyremontowała w ub. r. 173 jednostki, tj. ok. 40 jednostek mniej w porównaniu z rokiem 2008. Były to głównie drobnicowce (60), masowce (20), tankowce (18) oraz chłodnicowce i statki typu ro-ro. W październiku 2009 r. Gryfia wygrała przetarg na dokończenie budowy statku, którą rozpoczęła Stocznia Szczecińska Nowa.

W styczniu br. nowym większościowym współwłaścicielem stoczni stała się Agencja Rozwoju Przemysłu. Jej prezes Wojciech Dąbrowski 16 sierpnia mówił w Szczecinie, że firma jest w nienajlepszej sytuacji ekonomicznej. Zapowiadał, że do końca sierpnia czeka na propozycję restrukturyzacji zakładu, jaką ma przedstawić zarząd ze związkami zawodowymi. Nie wykluczył także poszukiwań inwestora dla zakładu.

W firmie wdrażany jest plan restrukturyzacji, który ma na celu m.in. obniżenie kosztów jej funkcjonowania, w tym korekty w zatrudnieniu.

Związki zawodowe działające w stoczni przekazały w sierpniu zarządowi firmy pismo informujące o wejściu w spór zbiorowy. Prezes stoczni twierdzi, że zarząd nie jest w sporze zbiorowym ze związkami i że podpisał z nimi protokół rozbieżności. Sprawę sporu rozstrzygną prawnicy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane