Pracownicy: Syndrom post-holiday spleen atakuje nie tylko Polaków

AGO
opublikowano: 19-08-2011, 00:00

Pourlopowe przygnębienie to powszechna przypadłość. Prawie połowa rodaków po powrocie z urlopu przez kilka dni nie potrafi odnaleźć się w pracy — wynika z badań przeprowadzonych przez portal Wirtualna Polska. Wypoczynek daje siły do wydajniejszej pracy tylko 13 proc. badanych. Z problemem pourlopowego przygnębienia zmaga się również aż sześciu na dziesięciu Hiszpanów. Nie oszczędza on też Amerykanów. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym Washington pokazują, że wydajność pracy mieszkańca USA po powrocie z urlopu spada do 40 proc. tej sprzed wyjazdu. Po kolejnych siedmiu dniach wzrasta do 80 proc. i dopiero w trzecim tygodniu osiąga poziom 110 proc. wydajności sprzed wypoczynku. Średnia efektywność pracy w trzech pourlopowych tygodniach wynosi więc tylko 75 proc. tej sprzed wyjazdu. Syndrom post-holiday spleen daje w kość także Brytyjczykom. Badanie, przeprowadzone przez Uniwersytet w Manchesterze, pokazuje, że u 76 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii w pierwszym tygodniu pracy po wakacjach stres wraca do poziomu sprzed urlopu. Warto pamiętać, że naszą pourlopową chandrę zauważają także współpracownicy.

— Jeśli mamy wyrozumiałego szefa czy zaprzyjaźnionego klienta, powiedzmy mu, że nie wszystko naraz, bo dopiero wróciliśmy i musimy się ogarnąć. Ale gdyby miało to nam zaszkodzić lepiej zacisnąć zęby i robić swoje — radzi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, coach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AGO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy