Pracownicy szpitali w Hongkongu grożą strajkiem

PAP, DI
opublikowano: 01-02-2020, 17:51

Co najmniej 3 tys. pracowników publicznych szpitali w Hongkongu zapowiedziało w strajk, by zmusić władze regionu do zamknięcia granicy z Chinami kontynentalnymi w związku z epidemią nowego koronawirusa. Strajk ma się odbyć w poniedziałek.

Akcję zapowiedział nowo utworzony związek zawodowy po głosowaniu, w którym zdecydowana większość jego członków opowiedziała się za strajkiem. Związkowcy zarzucają władzom Hongkongu, że nie dbają o bezpieczeństwo mieszkańców.

„Rząd odmówił zamknięcia wszystkich granic, by zablokować spodziewane zakażenia przedostające się z Chin kontynentalnych, nasze szpitale publiczne sobie z tym nie poradzą” - powiedziała szefowa związku Winnie Yu, cytowana przez stację RTHK.

Według agencji Associated Press udział w strajku zapowiedziało łącznie ponad 9 tys. członków związku.

Grupa wezwała szefową administracji Hongkongu Carrie Lam, aby spotkała się w niedzielę z pracownikami szpitali i przedstawicielami władz medycznych.

Władze medyczne ogłosiły natomiast, że rozumieją, iż pracownicy mogą mieć różne zdania na temat sposobów radzenia sobie z epidemią i wyraziły skłonność do „uczciwego dialogu”. Poinformowały również, że będą pilnie obserwować sytuację i postarają się zminimalizować wpływ strajku na pacjentów.

Rząd Hongkongu zamknął sześć spośród 14 punktów kontroli granicznej na granicy z Chinami kontynentalnymi, wstrzymał ruch pociągów przez granicę i ograniczył liczbę innych połączeń pasażerskich. Zakazał również wstępu mieszkańcom prowincji Hubei, gdzie odnotowano najwięcej zakażeń wirusem.

Nowy koronawirus wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. W Chinach kontynentalnych władze potwierdziły do tej pory prawie 12 tys. zakażeń, a 259 osób zmarło. W Hongkongu odnotowano jak dotąd 14 przypadków zakażonych osób. Nie ma doniesień o zgonach poza Chinami kontynentalnymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane