Pracownicy Teva blokują izraelskie drogi i instytucje

opublikowano: 18-12-2017, 11:26
aktualizacja: 18-12-2017, 11:29

Setki pracowników koncernu Teva, wielu z nich ubranych w białe fartuchy laboratoryjne, zablokowało drogę i wejście do ministerstwa finansów w Jerozolimie, gdzie przywódcy związkowi mieli spotkać się z urzędnikami ministerstwa finansów i gospodarki oraz przedstawicielami Teva, donosi Reuters.

Obciążony ogromnym długiem koncern Teva, największy na świecie producent leków generycznych, zapowiedział w zeszłym tygodniu, że o ponad jedną czwartą zmniejszy globalne zatrudnienie. W grę wchodzi redukcja co najmniej  14  tys. miejsc pracy, w tym 1700 w Izraelu, gdzie zamknie również zakład produkcyjny. Plany rozgniewały związki zawodowe i polityków, którzy uważają, że pracownicy nie powinni płacić za nieudane inwestycje firmy za granicą.

Teva
fot. Bloomberg

Premier Benjamin Netanyahu powiedział w niedzielę, że planuje spotkać się w tym tygodniu z prezesem Teva, Kare Schultzem, aby zminimalizować wpływ restrukturyzacji na personel, po tym, jak tysiące pracowników należących do związków zawodowych zorganizowało w niedzielę strajk półdniowy, by okazać solidarność z pracownikami Teva. Strajk wymusił zamknięcie lotniska Ben-Gurion, banków, giełdy w Tel Awiwie i wszystkich ministerstw.

Teva jest jednym z największych pracodawców w Izraelu. W Polsce Teva zatrudnia około 1,5 tys. pracowników (czytaj>>Chora Teva masowo zwalnia)

Pracownicy Teva Medical zablokowali wejście do portowego miasta Ashdod i głównej siedziby firmy, a dwa inne zakłady zostały zamknięte. W Jerozolimie w proteście setki pracowników zamknęło się w tamtejszym zakładzie w  niedzielę.

Zgodnie z dwuletnim planem restrukturyzacyjnym, Teva planuje redukcję kosztów bazowych o 3 mld USD do końca 2019 r. Obecne koszty koncernu szacowane są na 16,1 mld USD. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane