Pracownicy tymczasowi nie będą zatrudniani w nieskończoność

ROBERT STĘPIEŃ, radca prawny z kancelarii Raczkowski Paruch
opublikowano: 25-08-2016, 22:00

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji przepisów ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Projekt zakłada przede wszystkim ograniczenie maksymalnego okresu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz konkretnego pracodawcy użytkownika. Okres ten nie będzie mógł przekroczyć 18 miesięcy w czasie 36 kolejnych miesięcy. Ma to zapobiegać sytuacjom, w których pracownik tymczasowy w sposób ciągły świadczy pracę na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika.

Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują takiego ograniczenia. Ograniczony jestjedynie okres, na jaki dana agencja pracy tymczasowej może skierować pracownika do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika. Może to zrobić na okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w czasie kolejnych 36 miesięcy. Jest to tylko pozorne ograniczenie. W praktyce pracownicy tymczasowi mogą w sposób ciągły świadczyć pracę na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika. Wystarczy bowiem zmienić agencję, z której usług korzysta pracodawca użytkownik, aby skierować tego samego pracownika do pracy na rzecz tego samego pracodawcy na kolejne 18 miesięcy. Po ich upływie pracownik powraca do pierwszej agencji, która znów może go skierować do pracy na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika na ten sam okres. Taki proces można powtarzać w nieskończoność.

To wypacza sens pracy tymczasowej. Praca, która z definicji powinna mieć charakter ograniczony w czasie, staje się bowiem pracą na stałe. Celem planowanej nowelizacji jest zapobieganie tego typu sytuacjom. Obok ograniczenia dotyczącego okresu, na jaki dana agencja może skierować pracownika do pracy u określonego pracodawcy użytkownika, proponuje się bowiem wprowadzenie ograniczenia czasu, przez jaki dany pracodawca użytkownik może korzystać z pracy pracownika tymczasowego. W konsekwencji, niezależnie od tego, czy pracownik taki będzie kierowany do pracy z jednej, czy z kilku agencji, pracodawca użytkownik nie będzie mógł korzystać z jego pracy przez okres dłuższy, niż wynika to z ustawy.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Proponuje się przy tym wprowadzenie analogicznych limitów czasowych w przypadku wykonywania pracy tymczasowej na podstawie umów prawa cywilnego (obecnie obowiązujące limity dotyczą tylko umów o pracę). Co więcej, w projektowanych przepisach zostało wyraźnie wskazane, że limit 18 miesięcy będzie dotyczył również świadczenia pracy tymczasowej w okresie 36 kolejnych miesięcy na podstawie umowy o pracę i umowy prawa cywilnego. Przykładowo, jeżeli w okresie 36 kolejnych miesięcy dana osoba będzie wykonywała pracę tymczasową na rzecz pracodawcy użytkownika przez 6 miesięcy na podstawie umowy o pracę i przez 12 miesięcy na podstawie umowy prawa cywilnego, to limit zostanie wyczerpany i kolejne skierowanie jej do pracy na rzecz tego pracodawcy będzie możliwe dopiero po upływie tych 36 miesięcy.

Ma to na celu zapobieganie obchodzenia ustawowych limitów dotyczących świadczenia pracy tymczasowej wyłącznie na podstawie umowy o pracę albo na podstawie umowy prawa cywilnego — poprzez kierowanie do wykonywania takiej pracy naprzemiennie na podstawie umowy o pracę i umowy cywilnoprawnej.

Projekt przewiduje wiele różnych zmian, które dotyczą zarówno uprawnień pracowników tymczasowych, jak i prowadzenia agencji pracy tymczasowej. Zmierzają one w dobrym kierunku i stwarzają szanse na to, że korzystanie z pracy pracowników tymczasowych będzie się odbywało zgodnie z jej istotą i celem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ROBERT STĘPIEŃ, radca prawny z kancelarii Raczkowski Paruch

Polecane