Pracownicy tymczasowi nie będą zatrudniani w nieskończoność

ROBERT STĘPIEŃ, radca prawny z kancelarii Raczkowski Paruch
opublikowano: 25-08-2016, 22:00

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji przepisów ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Projekt zakłada przede wszystkim ograniczenie maksymalnego okresu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz konkretnego pracodawcy użytkownika. Okres ten nie będzie mógł przekroczyć 18 miesięcy w czasie 36 kolejnych miesięcy. Ma to zapobiegać sytuacjom, w których pracownik tymczasowy w sposób ciągły świadczy pracę na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika.

Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują takiego ograniczenia. Ograniczony jestjedynie okres, na jaki dana agencja pracy tymczasowej może skierować pracownika do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika. Może to zrobić na okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w czasie kolejnych 36 miesięcy. Jest to tylko pozorne ograniczenie. W praktyce pracownicy tymczasowi mogą w sposób ciągły świadczyć pracę na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika. Wystarczy bowiem zmienić agencję, z której usług korzysta pracodawca użytkownik, aby skierować tego samego pracownika do pracy na rzecz tego samego pracodawcy na kolejne 18 miesięcy. Po ich upływie pracownik powraca do pierwszej agencji, która znów może go skierować do pracy na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika na ten sam okres. Taki proces można powtarzać w nieskończoność.

To wypacza sens pracy tymczasowej. Praca, która z definicji powinna mieć charakter ograniczony w czasie, staje się bowiem pracą na stałe. Celem planowanej nowelizacji jest zapobieganie tego typu sytuacjom. Obok ograniczenia dotyczącego okresu, na jaki dana agencja może skierować pracownika do pracy u określonego pracodawcy użytkownika, proponuje się bowiem wprowadzenie ograniczenia czasu, przez jaki dany pracodawca użytkownik może korzystać z pracy pracownika tymczasowego. W konsekwencji, niezależnie od tego, czy pracownik taki będzie kierowany do pracy z jednej, czy z kilku agencji, pracodawca użytkownik nie będzie mógł korzystać z jego pracy przez okres dłuższy, niż wynika to z ustawy.

Proponuje się przy tym wprowadzenie analogicznych limitów czasowych w przypadku wykonywania pracy tymczasowej na podstawie umów prawa cywilnego (obecnie obowiązujące limity dotyczą tylko umów o pracę). Co więcej, w projektowanych przepisach zostało wyraźnie wskazane, że limit 18 miesięcy będzie dotyczył również świadczenia pracy tymczasowej w okresie 36 kolejnych miesięcy na podstawie umowy o pracę i umowy prawa cywilnego. Przykładowo, jeżeli w okresie 36 kolejnych miesięcy dana osoba będzie wykonywała pracę tymczasową na rzecz pracodawcy użytkownika przez 6 miesięcy na podstawie umowy o pracę i przez 12 miesięcy na podstawie umowy prawa cywilnego, to limit zostanie wyczerpany i kolejne skierowanie jej do pracy na rzecz tego pracodawcy będzie możliwe dopiero po upływie tych 36 miesięcy.

Ma to na celu zapobieganie obchodzenia ustawowych limitów dotyczących świadczenia pracy tymczasowej wyłącznie na podstawie umowy o pracę albo na podstawie umowy prawa cywilnego — poprzez kierowanie do wykonywania takiej pracy naprzemiennie na podstawie umowy o pracę i umowy cywilnoprawnej.

Projekt przewiduje wiele różnych zmian, które dotyczą zarówno uprawnień pracowników tymczasowych, jak i prowadzenia agencji pracy tymczasowej. Zmierzają one w dobrym kierunku i stwarzają szanse na to, że korzystanie z pracy pracowników tymczasowych będzie się odbywało zgodnie z jej istotą i celem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ROBERT STĘPIEŃ, radca prawny z kancelarii Raczkowski Paruch

Polecane