Pracownicy uzyskali dodatkowe korzyści

Albert Stawiszyński
opublikowano: 23-10-2006, 00:00

Gwarancję 52 dni w roku wolnych od pracy oraz wydłużenie urlopu macierzyńskiego zawiera uchwalona przez Sejm nowelizacja kodeksu pracy.

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił ważne dla przedsiębiorców zmiany w kodeksie pracy. Chodzi m.in. o wymiar urlopu macierzyńskiego i dni wolnych od pracy. Nowela trafi do Senatu. Planowo nowe przepisy wejdą w życie 30 listopada.

Dni wolne od pracy

Pracownicy zyskali gwarancję 52 dni w roku wolnych od pracy.

— Nowelizacja zwalnia pracowników z obowiązku odpracowania jednego z dni świątecznych, jeżeli w tygodniu wypadają dwa święta w dni inne niż niedziela — mówi Agnieszka Siwy, radca prawny z kancelarii Chałas i Wspólnicy.

To dobra wiadomość dla zatrudnionych. Jednak pracodawcy od początku krytykowali to rozwiązanie.

— Krytycznie oceniamy zmiany. Rocznie podniosą one koszty pracy o ponad 1,3 mld zł — skarży się w komunikacie Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP).

Obecna liczba dni wolnych wynosi od 50 do 52. Zależy od tego, czy w roku są tygodnie z dwoma świętami wypadającymi w dni inne niż niedziela. Gdy w roku występuje jeden taki tydzień, to pracownik ma obowiązek odpracować jeden dzień świąteczny (na ogół w którąś sobotę), a wtedy liczba dni wolnych od pracy w roku wynosi nie 52 lecz 51.

Gdy są w roku dwa takie tygodnie — liczba dni wolnych zmniejsza się do 50, bo trzeba odpracować dwa dni. Dwa święta w jednym tygodniu mogą wystąpić w maju (1 i 3) i w grudniu (25 i 26).

Urlop macierzyński

Druga zmiana to wydłużenie urlopu macierzyńskiego. Przy pierwszym dziecku wyniesie 18 tygodni (obecnie 16), przy każdym następnym — 20 tygodni (teraz 18). W razie narodzin więcej niż jednego dziecka urlop wyniesie 28 tygodni (dziś 26). Urlop dla adoptujących lub przyjmujących do rodziny zastępczej dziecko do 7 lat wyniesie 18 tygodni.

— Nie jest to rewolucja. Przed 2002 rokiem urlop macierzyński trwał nawet 26 tygodni. Wtedy takie rozwiązanie krytykowali pracodawcy — wyjaśnia Agnieszka Siwy.

Posłowie odrzucili natomiast proponowane przez SLD obowiązkowe okresy ochronne przed zwolnieniem dla pracowników wracających do pracy po urlopie macierzyńskim.

— Walczyliśmy o nieuchwalanie tych okresów. Analiza naszego rynku pracy wskazuje, że prowadziłoby to do jego usztywnienia, co z kolei skutkuje wysokim bezrobociem — twierdzi PKPP Lewiatan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu