Pracownicy Wyborowej SA opowiedzieli się za strajkiem

Polska Agencja Prasowa SA
23-08-2005, 12:55

Prawie 90 proc. osób biorących udział w referendum strajkowym w zakładzie Wyborowej SA w Poznaniu opowiedziało się za strajkiem w przypadku braku porozumienia z zarządem firmy w kwestii restrukturyzacji zakładu - poinformowała we wtorek PAP szefowa jednego ze związków działających w Wyborowej SA Włodzimira Hantkiewicz-Szmidt.

Prawie 90 proc. osób biorących udział w referendum strajkowym w zakładzie Wyborowej SA w Poznaniu opowiedziało się za strajkiem w przypadku braku porozumienia z zarządem firmy w kwestii restrukturyzacji zakładu - poinformowała we wtorek PAP szefowa jednego ze związków działających w Wyborowej SA Włodzimira Hantkiewicz-Szmidt.

W referendum strajkowym wzięło udział 203 pracowników, 182 opowiedziało się za strajkiem. Obecnie w zakładzie działa mediator. "Jeżeli nie dojdziemy do porozumienia, to w piątek podejmiemy decyzję o strajku" - powiedziała PAP Hantkiewicz-Szmidt.

W Wyborowej SA trwa konflikt między związkami zawodowymi i zarządem, który chce zwolnić 120 osób z liczącej ponad 330 osób załogi. Według wiceprezesa Wyborowej SA Andrzeja Szumowskiego, "powodem ewentualnej restrukturyzacji jest konieczność obniżenia kosztów produkcji wobec konkurencji".

Związki zawodowe działające w Wyborowej nie wyrażają zgody na zwolnienie żadnego pracownika. Jako wyjście kompromisowe proponują, żeby zarząd spółki przeprowadził program dobrowolnych odejść dla pracowników i wypłacił im "porządne odprawy".

"Każdy chętny pracownik w zależności od stażu pracy będzie mógł otrzymać od 7 do 18 średnich pensji, co w liczbach bezwzględnych daje od 50 do ponad 250 tys. złotych na jednego pracownika" - powiedział PAP Szumowski.

Zarząd firmy chce dać czas mediatorowi, który w poniedziałek rozpoczął swoje działania.

"Liczę, że po to jest mediacja, aby do czegoś dojść i nie sądzę, aby jakiekolwiek działania negatywne miały miejsce, zanim negocjacje się zakończą" - uważa Andrzej Szumowski. 

Wyborowa SA to spółka, która powstała w 2001 r. w wyniku kupna poznańskiego Polmosu przez koncern Pernod Ricard. Obecnie 100 proc. akcji Wyborowej SA należy do Agros Holding SA, spółki zależnej od Pernod Ricard.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pracownicy Wyborowej SA opowiedzieli się za strajkiem