Pracownik pracuje w TVP na 18,2 tys. zł zysku

MEW
opublikowano: 25-07-2008, 00:00

TVP jest wyjątkowo mało rentowna, patrząc na wskaźniki zatrudnienia. Gdyby nie abonament, przychody byłyby podobne jak w TVN.

TVP jest wyjątkowo mało rentowna, patrząc na wskaźniki zatrudnienia. Gdyby nie abonament, przychody byłyby podobne jak w TVN.

Telewizja Polska to wyjątkowo nieefektywny podmiot, jeśli weźmiemy pod uwagę wskaźniki zatrudnienia. Jeden pracownik TVP wypracował 18,2 tys. zł zysku netto, podczas gdy w TVN wskaźnik ten wynosi 211,6 tys. zł, a w Polsacie — aż 513,4 tys. zł. To dlatego, że publiczna stacja zatrudnia 4,7 tys. osób, podczas gdy w TVN pracuje na etacie 1,1 tys. osób, a w Polsacie — jedynie 562.

Telewizja Polska słynie z przerostów zatrudnienia i z dążenia do wypracowania minimalnego zysku netto. Kolejni prezesi wspominają o redukcjach zatrudnienia, ale często kończy się to na zwiększeniu liczby pracowników na koniec roku albo przynajmniej na wymianie części kadry na „swoich”. Małe zyski stacja tłumaczy tym, że jej celem jest misja, a nie — zdobywanie pieniędzy dla akcjonariuszy. Ale dane mówią same za siebie. Zwłaszcza że duże koszty realizacji programów niekoniecznie skutkują ich proporcjonalnie wysoką jakością programową.

TVP jest wciąż niekwestionowanym liderem oglądalności, co powoduje, że reklamodawcy pchają się do niej drzwiami i oknami. TVP miała z reklam 1,3 mld zł w ubiegłym roku. Ale nie da się ukryć, że w utrzymaniu palmy pierwszeństwa na rynku pod względem przychodów Telewizji Polskiej bardzo pomagają wpływy abonamentowe (515 mln zł w ubiegłym roku). Gdyby nie one, przychody TVP w ubiegłym roku byłyby podobne do tych w grupie TVN, która wypracowała 1,6 mln zł przychodów (choć ta ostatnia stacja wlicza w wynik przychody Onet.pl).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy