Pracownik przyszłości

Rozmawiała Malwina Wrotniak-Chałada
opublikowano: 25-10-2016, 22:00

Trzy pytania do... Stephana Siebera, prezesa Unit4

Globalne zmiany na rynku pracy są nie do uniknięcia?

Stephana Siebera, prezesa Unit4
Zobacz więcej

Stephana Siebera, prezesa Unit4 ARC

Przed firmami na całym świecie stoi dziś wiele wyzwań. Po pierwsze — społeczeństwa borykają się z malejącą liczbą młodych ludzi. Po drugie — codziennie powstają nowe profile pracy i stanowiska. Po trzecie — na środowisko pracy wpływa technologia. Ludzi do pracy nie tylko jest coraz mniej, ale są też coraz starsi. Zadaniem dostawców nowych rozwiązań jest więc przygotowanie środowiska pracy w taki sposób, by wszyscy — nie tylko młodzi — byli w stanie pracować z technologiami.

Czy wkrótce zastąpią nas komputery?

Nadal jest spora grupa zawodów, którym nie grozi przejęcie przez maszyny. Jest natomiast pula prostych, powtarzalnych czynności, które pracownicy wykonują codziennie, a które nie są kluczowe dla ich pracy — za kilka lat może okazać się, że przejmą je od nas inteligentne aplikacje. Taka sztuczna inteligencja będzie słuchać poleceń i uczyć się naszych potrzeb, rozwijając się w stronę coraz bardziej przydatnego i wyręczającego nas personalnego asystenta.

Jak przygotować przedsiębiorstwa do zmian?

Przybywa i będzie przybywało osób z elastycznym czasem pracy czy freelancerów. Będziemy odchodzić od klasycznego wzorca pracy na etacie, pójdziemy w stronę bardziej zróżnicowanych modeli. Wszystkie rozwiązania biznesowe muszą być więc dostarczane firmom w wersjach mobilnych. Zmieni się też model pracy na danych. Nowoczesne systemy bazodanowe będą wyposażane w komponent analityczny, który pomoże lepiej je rozumieć. Dawniej transakcje były wyraźnie oddzielane od analizy — inni ludzie zajmowali się wprowadzaniem ich do systemów, inni mieli wyciągać z nich wnioski. Przyszłość będzie wyglądać inaczej — użytkownik pracujący na danych będzie jednocześnie analitykiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiała Malwina Wrotniak-Chałada

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu