Praktyki ze znakiem jakości

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 30-12-2013, 00:00

Firmom powinno zależeć na organizowaniu dobrych praktyk i staży dla młodych ludzi, bo mogą oni być ich przyszłymi pracownikami.

Staże i praktyki są skutecznym sposobem na zdobycie przez młodych ludzi praktycznej wiedzy, a co za tym idzie — mogą im ułatwiać wejście na rynek pracy. Tym bardziej, że aż 78 proc. pracodawców narzeka na brak dopasowania kompetencji kandydatów do potrzeb firm. Praktyki i staże mogą więc pomóc i pracodawcom, i absolwentom. Pod warunkiem jednak, że będą przeprowadzane rzetelnie. Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami (PSZK) opracowało i zatwierdziło zbiór zasad organizowania wysokiej jakości programów staży i praktyk w firmach — Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk.

Znak jakości ma być sygnałem dla uczniów, studentów i absolwentów, że udział w programie stażu czy praktyce daje wymierne korzyści, umożliwiając rzeczywiście zdobywanie doświadczenia zawodowego. Dla firm zaś to wiarygodne potwierdzenie najwyższych standardów programów stażowych.

— Naszym zdaniem powinny być one elementem polityki wyławiania talentów i edukacji praktycznej potencjalnych pracowników. Aby było to możliwe, staże i praktyki muszą spełniać określone kryteria jakościowe i mieć wysoki walor edukacyjny. Wypracowane przez pracodawców Polskie Ramy Jakości Staży i Praktyk wyznaczają te normy — twierdzi Paulina Zaręba z PSZK.

Jak weryfikacja wygląda w praktyce? Składa się z dwóch głównych procedur — przyznania znaku jakości i jego utrzymania. Zainteresowane firmy najpierw wypełniają kwestionariusz badawczy, który weryfikuje ich standardy staży lub praktyk w odniesieniu do Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk, a następnie podlegają audytowi prowadzonemu przez PSZK. Pozytywna weryfikacja programu skutkuje przyznaniemznaku jakości. Jego utrzymanie zależy od pozytywnej decyzji Eksperckiego Zespołu Audytorów, który bierze pod uwagę wyniki całorocznego nadzoru nad programem, w tym badanie opinii stażystów lub praktykantów oraz monitorowanie, czy deklarowana jakość jest utrzymywana na takim samym lub wyższym poziomie. W dokumencie dotyczącym ram jakości znajduje się m.in. zapis o tym, że praktyki dłuższe niż miesiąc mają być płatne, odbywane po podpisaniu stosownej umowy i powinny mieć cel edukacyjny. Praktykant lub stażysta powinien mieć przygotowane miejsce pracy i opiekuna, a takżezapewnione ubezpieczenie zdrowotne i od następstw nieszczęśliwych wypadków. Program dopiero wystartował, ale już przystąpiły do niego pierwsze firmy.

— Można się do niego zgłaszać poprzez stronę internetową stazeipraktyki.pl. Tam też będziemy publikowali informacje o firmach, które po pozytywnej weryfikacji i audycie otrzymały znak jakości — mówi Paulina Zaręba. W razie negatywnego wyniku PSZK wyda rekomendacje, co trzeba zmienić, by taki znak firma mogła otrzymać. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.stazeipraktyki.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Praktyki ze znakiem jakości