Pralnia pieniędzy czy instytut sztuki

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 18-05-2005, 00:00

Wygląda na to, że Sejm przegłosuje ustawę o kinematografii, ale branża medialna nie składa broni.

Z ustaw, które są obecnie w Sejmie, chyba największe protesty przedsiębiorców wzbudza ustawa o kinematografii. Przepisy mają umożliwić rozwój polskiej kinematografii dzięki dodatkowym środkom uzyskanym od przedsiębiorców z branży medialnej, wpłacanym do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W obecnym kształcie projekt zobowiązuje właścicieli kin, dystrybutorów filmowych, stacji telewizyjnych, operatorów platform satelitarnych i telewizji kablowej do wpłacania 1,5 proc. przychodów na rzecz instytutu, co wywołuje ich ostre protesty.

— Środki wpłacane do instytutu są nie do upilnowania, a ministerstwo nie przedstawiło nam dokładnego biznesplanu wydatków. To będzie pralnia pieniędzy — mówi Jan Wejchert, prezydent Grupy ITI.

Podmioty związane z Polsatem i Grupą ITI zamieściły wczoraj w prasie ogólnopolskiej płatne ogłoszenie, w którym protestują przeciwko ustawie.

Zdaniem Agnieszki Odorowicz, wiceminister kultury pilotującej ustawę, argumenty środowiska medialnego są demagogiczne, a jedynym ich celem jest uniknięcie dodatkowych opłat.

— Firmy te muszą znaleźć argumenty merytoryczne, bo nie mogą po prostu powiedzieć: — nie zgadzamy się z ustawą, bo nie chcemy płacić. Nie znam bardziej restrykcyjnego sposobu kontrolowania pieniędzy niż finanse publiczne — mówi Agnieszka Odorowicz.

Sejm prawdopodobnie przyjmie ustawę, bo po stronie przedsiębiorców stanęła jedynie Platforma Obywatelska. Branża medialna nie składa jednak broni.

— Mamy spore wątpliwości prawne i będziemy wykorzystywać każdą możliwość, by je wyjaśnić — mówi Wojciech Kostrzewa, prezes i dyrektor generalny Grupy ITI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu