Pranie pieniędzy pójdzie do przepierki

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 18-09-2009, 07:08

Znowelizowana ustawa jeszcze nie weszła w  życie, a już należałoby ją znowelizować. Tak mówią bankowcy.

Pranie pieniędzy w nowym polskim proszku z dodatkiem unijnej formuły 2005 już wymaga zmiany.

Jaki jest przepis na pranie brudnej kasy? Przelewać pieniądze w kwotach nie większych niż 15 tys. EUR. Wszystkie transakcje ponadprogowe, czyli powyżej tej sumy, są rejestrowane przez banki, które raportują o nich do generalnego inspektora informacji finansowej (GIIF).

— Każda operacja opisana jest w formularzu liczącym 45 pól. Co miesiąc raport wędruje do GIIF, który ponosi duże koszty informatyczne, aby te dane przyjmować, rejestrować a także analizować, czyli łowić ryby w pustym niemal stawie — mówi szef odpowiedzialny za bezpieczeństwo w jednym z największych banków, który zastrzega sobie anonimowość.

Rzeczywiście. Ze statystyk wynika, że albo na naszych krajowych wodach gruba ryba nie występuje, albo sieci są dziurawe. Złowić udaje się płotki. W 2008 r. GIIF odebrał 35 mln raportów o transakcjach powyżej 15 tys. EUR, z czego około 30 mln wysłały same banki. Jakie są efekty tej mrówczej pracy? Kilkadziesiąt procesów i nieco ponad pół setki skazanych nieprawomocnymi jeszcze wyrokami.

— Kontrolerzy GIIF dużo czasu poświęcają na to, by sprawdzić, czy tabelki wypełniane przez nas są uzupełniane poprawnie i na czas. To jest system pracy zupełnie jałowy z punktu widzenia skutecznej walki z praniem brudnych pieniędzy. Analiza 35 mln danych jest po prostu niemożliwa — mówi nasz rozmówca.

Bankowcy zżymają się, że takich obowiązków informacyjnych nie ma w większości krajów Unii Europejskiej ani w III dyrektywie Komisji Europejskiej z 2005 r. dotyczącej przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.

— W Europie Zachodniej banki koncentrują się nie na działaniach typowo formalistycznych, lecz na badaniu zgodności transakcji z profilem klienta, jego identyfikacji i ocenie pod kątem ryzyka prania pieniędzy — mówi Ryszard Woźniak, sekretarz komitetu ds. bezpieczeństwa w Związku Banków Polskich (ZBP).

Więcej w piątkowym Pulsie Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Pranie pieniędzy pójdzie do przepierki