Prasa: Kreml zmienił układ sił w relacjach biznes-resorty siłowe

PAP
opublikowano: 17-02-2016, 11:42

Kreml znacząco zmienił układ sił w sferze oddziaływania kręgów biznesowych i resortów siłowych - pisze w środę "Kommiersant", komentując powołanie w administracji prezydenta Rosji struktury, która zajmie się monitoringiem egzekwowania prawa w sferze biznesu.

O inicjatywie pisze też w swym środowym wydaniu dziennik "Wiedomosti", nazywając ją "bardzo ciekawą ze wszystkich punktów widzenia". "Dialog pomiędzy biznesem i organami ochrony prawa nie udaje się do tego stopnia, że musi się do tego zabrać prezydent" Władimir Putin - komentują "Wiedomosti".

Gazety cytują przedstawicieli organizacji biznesowych, którzy różnie oceniają powołanie nowej struktury. Fakt, że na jej czele stanie szef administracji prezydenta Siergiej Iwanow, to "dobry znak"; "będzie można znajdować kompromisy i rozwiązywać sporne kwestie" - powiedział "Kommiersantowi" przewodniczący Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców (RSPP) Aleksandr Szochin. Jana Jakowlewa z ruchu Solidarność Biznesu powiedziała "Wiedomostiom", że grupa nie pomoże biznesmenom, bo organy ochrony prawa będą twierdzić, iż wszystko odbywa się w sposób uzasadniony i zgodny z prawem.

Zdaniem "Wiedomosti" w Rosji w czasie kryzysu gospodarczego nasiliły się najważniejsze problemy w relacjach między resortami siłowymi a biznesem. Należą do nich - jak pisze dziennik - brak gwarancji własności oraz uczciwego procesu sądowego, przejmowanie biznesów. W artykule redakcyjnym "Wilki i owce" gazeta cytuje opinię Wadima Wołkowa z Uniwersytetu Europejskiego w Petersburgu, że Kreml poszukuje nieformalnej alternatywy dla niefunkcjonującej kontroli sądowej nad resortami siłowymi. "To wszystko ma sens, jeśli prezydentowi z jakiegoś powodu potrzebne jest ukrócenie resortów siłowych" - dodaje gazeta.

Jak dodaje, "inicjatywę resortów siłowych można też interpretować inaczej: w sytuacji, gdy renta maleje, potrzebna jest instytucjonalizacja siłowego przejmowania biznesów".

Nowy organ - grupa robocza ds. monitoringu i analizy egzekwowania prawa w sferze przedsiębiorczości przy administracji prezydenta - nie będzie zajmował się rozpatrywaniem konkretnych przypadków. Jego zadaniem ma być poprawa klimatu inwestycyjnego i warunków prowadzenia biznesu - zapowiedział Iwanow.

Jak podał "Kommiersant", w skład 11-osobowej grupy roboczej wejdą przedstawiciele czterech stowarzyszeń przedsiębiorców (po jednym z każdego stowarzyszenia) i urzędnicy czterech instytucji: Prokuratury Generalnej, Komitetu Śledczego, MSW i Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). W grupie będzie też dwójka doradców prezydenta, w tym doradca ds. ekonomicznych Andriej Biełousow. Sekretarzem grupy będzie wiceszef MSW Dmitrij Mironow. W skład grupy nie wejdą przedstawiciele władzy sądowniczej, jednak otrzymali oni zalecenie, by okazać tej grupie niezbędną współpracę - podały "Wiedomosti".

Oba dzienniki przypominają w środę, że w Rosji istnieją już instytucje zajmujące się ochroną praw przedsiębiorców. W ramach administracji prezydenta zajmuje się tym rzecznik praw przedsiębiorców przy prezydencie FR Borys Titow.

Gazety cytują też dane przytoczone przez prezydenta Putina w orędziu przed parlamentem. Z 200 tys. spraw sądowych wszczętych w 2014 roku wobec biznesmenów jedynie 30 tysięcy zakończyło się procesem sądowym, ale jednocześnie 80 proc. biznesmenów, wobec których wszczęto postępowanie, straciło swój biznes.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane